> História vlád SR > Vláda SR od 09. 07. 2010 do 04.04.2012 > Programové vyhlásenie vlády SR na obdobie rokov 2010-2014

4. 1 Spravodlivosť

Právny štát

Kvalita právnych predpisov, úroveň vymožiteľnosti práva, spôsob fungovania úradov a súdov ovplyvňujú život každého človeka. Súčasná situácia v justícii, nízka úroveň vymožiteľnosti práva, stav korupcie a klientelizmu, ako aj spôsob a metódy vládnutia vytvorili na Slovensku atmosféru všeobecnej nedôvery voči štátnym inštitúciám, súdom a sudcom a právnemu štátu.

Dôvera je základom vzťahu občana k štátnym inštitúciám, aj súdom. Štát má možnosti, ako získať a udržať dôveru vlastných občanov. Pretože štát pravidlami, ktoré tvorí, vytvára prostredie, v ktorom sa ľudia môžu domôcť svojich práv. Obnovenie dôvery v spravodlivosť, v štát a jeho inštitúcie vyžaduje zmenu vo faktickom fungovaní štátnych inštitúcií. Cieľom je, aby sa ľudia mohli spravodlivosti fakticky a v primeranom čase domôcť, ale aj aby cítili, že štát takto môže fungovať a funguje.

Vláda SR chce obnoviť dôveru občanov v právny štát. Vláda SR bude preto presadzovať dôsledné dodržiavanie princípu, že štátne orgány môžu konať len v medziach zákona, a bude vytvárať priestor a mechanizmy na účinné uplatňovanie práv občanov a ľudských práv vrátane efektívneho prístupu k spravodlivosti. Verejnú občiansku kontrolu považuje vláda SR za efektívny nástroj kontroly demokratických inštitúcií.

Vláda SR má preto záujem vytvárať predpoklady pre účasť občanov na správe vecí verejných vrátane legislatívneho procesu, a to najmä rozširovaním prístupu k informáciám. Právnemu a súdnemu systému na Slovensku dôveruje ani nie každý tretí občan. Cieľom vlády SR je dlhodobo zvýšiť dôveryhodnosť demokratických inštitúcií vrátane justície a zvýšiť vymáhateľnosť práva.

Vláda SR má preto záujem na dlhodobej udržateľnosti zmien v justícii a bude sa usilovať získať širšiu spoločenskú podporu pre svoje návrhy a opatrenia v tejto oblasti.
 

Podmienky garantujúce nestrannosť súdov pri rozhodovaní

Vo vzťahu k súdom je cieľom vlády SR vytvoriť také podmienky, aby súdy rozhodovali nestranne podla práva a v primeranom čase a aby sa zvýšila dôvera ľudí vo vzťahu k súdom a právnemu systému vôbec. Vláda SR si je vedomá, že naplnenie tohto cieľa vyžaduje nastaviť vzťah medzi orgánmi správy súdov vrátane predsedov súdov a súdmi a sudcami. Tak, aby bolo zabezpečené efektívne fungovanie a spravovanie súdov na jednej strane a právomoci orgánov správy súdov nemohli byt zneužívané na priame ani  nepriame ovplyvňovanie rozhodovania sudcov na strane druhej.

Vláda SR preto navrhne a zrealizuje zmeny v systéme správy justičných orgánov, ktoré zabezpečia transparentné a verejnosťou ľahko kontrolovateľné rozdeľovanie zdrojov prostredníctvom manažérskeho informačného systému na jednotlivé súdy podla vopred stanovených kritérií tak, aby sa odstránil priestor na vnútornú korupciu na súdoch. Z toho istého dôvodu vláda SR prehodnotí aj druhy, výšku a spôsob poskytovania platových náležitostí sudcov a prokurátorov nad rámec funkčného platu sudcu, ktorý je  odvodený od platu poslanca Národnej rady SR.

Vláda SR nepodporuje prelínanie výkonnej a súdnej moci v podobe obsadzovania funkcií vo vláde a štátnej správe sudcami s možnosťou bezprostredného návratu sudcu do talára.

Vláda SR preto navrhne zmenu právnej úpravy, aby sudcovia nemohli bez uplynutia akejkoľvek lehoty striedať sudcovskú funkciu s funkciou vo výkonnej moci, vrátane toho, že minister spravodlivosti nebude môcť kandidovať na predsedu Najvyššieho súdu SR. Z rovnakých dôvodov vláda SR presadí, aby členmi Súdnej rady SR ani členmi orgánov sudcovskej samosprávy nemohli byt predsedovia a podpredsedovia súdov ako predstavitelia výkonnej moci na súdoch, a navrhne oddelenie Súdnej rady SR od Najvyššieho súdu SR vrátane ústavného návrhu, aby predseda Najvyššieho súdu SR nebol predsedom Súdnej rady SR.

Vláda SR v záujme zvýšenia dôveryhodnosti Súdnej rady SR bude presadzovať, aby sa pri výbere kandidátov do Súdnej rady SR prednostne kládol dôraz na odbornú a morálnu zdatnosť týchto osôb. S cieľom otvorenia neprimerane uzatvoreného súdneho systému bude vláda SR presadzovať aj kandidátov, ktorí nie sú sudcami, tiež verejné rokovania Súdnej rady a povinnosť Súdnej rady odôvodňovať svoje rozhodnutia.

Vláda SR navrhne ústavnú zmenu, aby členmi Súdnej rady mohli byt aj neprávnici.

Vláda SR navrhne zmenu predpisov o disciplinárnom konaní voči sudcom a zmenu vytvárania disciplinárnych senátov tak, aby disciplinárny súd mal vytvorené podmienky na to, aby bol v opodstatnených prípadoch efektívnym orgánom očisty súdneho stavu, ale aby sa súčasne aj obmedzilo riziko jeho zneužitia. Vláda SR sa preto bude usilovať o zavedenie disciplinárnych senátov systémom náhodného výberu ad hoc zvlášť pre každé disciplinárne konanie a umožní občiansku kontrolu disciplinárnych senátov a ich konaní.

Vláda SR súčasne navrhne, aby Súdna rada SR vzhľadom na to, že vytvára disciplinárne senáty, nemala právomoc iniciovať disciplinárne konania proti sudcom. Náhodné prideľovania súdnych prípadov s využitím elektronickej podateľne vláda SR považuje za dôležitý nástroj na zúženie priestoru pre korupciu pri prideľovaní súdnych prípadov na všetkých súdoch vrátane Ústavného súdu SR.

Vláda SR navrhne zákonnú úpravu na posilnenie postavenia kolektívnych orgánov Najvyššieho súdu SR s cieľom zvýšiť kvalitu a transparentnosť rozhodovacích procesov dôležitých pre riadny chod Najvyššieho súdu SR, konkrétne vláda navrhne, aby sa posilnili právomoci pléna alebo kolégií Najvyššieho súdu SR pri prijímaní rozhodnutí na Najvyššom súde SR, najmä pokiaľ ide o rozvrh práce Najvyššieho súdu SR.

Vláda SR navrhne prechod správy rozpočtovej kapitoly Najvyššieho súdu a Súdnej rady, ako aj Generálnej prokuratúry SR pod správu Ministerstva spravodlivosti SR.

Vláda SR navrhne ústavnú zmenu funkčných období sudcov Ústavného súdu SR, aby sa zamedzilo zvoleniu väčšiny sudcov počas jedného volebného obdobia.
 

Otvorenosť a verejná kontrola justície

Vláda SR presadzuje otvorenosť a transparentnosť ako princíp v činnosti orgánov správy súdov a súdov umožňujúci verejnú kontrolu ich činnosti.

Vláda SR považuje verejnú kontrolu rozhodovacej činnosti súdov v demokratickej spoločnosti za najefektívnejší spôsob, ako dosiahnuť ochranu práv občanov, účastníkov konaní v primeranom čase a súčasne ochranu sudcov pred ovplyvňovaním ich rozhodovacej činnosti.

Vláda SR preto presadí zákonnú povinnosť súdov zverejňovať všetky súdne rozhodnutia na internete a postupne vytvorí podmienky na elektronické nahrávanie všetkých pojednávaní.

Vláda SR bude preto tiež podporovať elektronizáciu súdnictva, ktorá umožní, aby účastníci konania mohli so súdom komunikovať elektronicky a mohli sledovať procesný stav konania prostredníctvom internetu, aby prostredníctvom internetu mal každý prístup k prehľadu o pojednávaniach na súdoch. Vláda SR zabezpečí, aby mal každý súd svoju internetovú stránku so základnými informáciami (adresa, kontaktné telefónne čísla, zoznam sudcov, úradné hodiny, rozvrh práce sudcov a pod.) v jednoducho dostupnej a  zrozumiteľnej podobe, ako aj so štatistikou jeho rozhodovacej činnosti.

Vláda SR bude podporovať uskutočnenie nezávislých občianskych monitoringov na súdoch.
 

Dôvera v justičný stav

V záujme posilnenia dôvery v justičný stav vláda SR bude presadzovať právnu úpravu, aby výberové konania na sudcov, vedúcich prokurátorov, prokurátorov a čakateľov prokuratúry boli transparentné a otvorené pre všetkých uchádzačov, ktorí spĺňajú zákonom stanovené kritériá.

Vláda SR navrhne zákonný mechanizmus výberových konaní a tvorby výberových komisií, ktorý zabezpečí výber najkvalitnejších uchádzačov, vrátane predsedov súdov a pre všetkých uchádzačov rovnosť šancí. V záujme prelomenia neprimeranej uzatvorenosti justície väčšinu členov výberových komisií nebudú menovať justičné inštitúcie.

Vláda SR z rovnakých dôvodov navrhne zákonnú úpravu hodnotenia výkonu funkcie sudcov, ktorá určí presné kritériá, proces a dôsledky hodnotenia práce sudcov s možnosťou straty funkcie sudcu, ak sa preukáže, že sudca stratil odbornú alebo morálnu spôsobilosť byť sudcom.

Vláda SR bude presadzovať otvorenosť a transparentnosť hodnotenia sudcov vrátane zverejnenia výsledkov hodnotenia ako spôsobu verejnej kontroly výkonu sudcovskej funkcie.

Vláda SR navrhne zavedenie povinných bezpečnostných previerok pre sudcov, ako aj pre kandidátov na sudcov.

Vláda SR navrhne právnu úpravu, ktorou vytvorí podmienky pre transparentné vymenovanie predsedov a podpredsedov súdov, ktorí reprezentujú výkonnú moc na súde, tak, aby bolo zabezpečené efektívne fungovanie a spravovanie súdov. S cieľom  efektívneho boja proti korupcii v oblasti justície vláda SR navrhne popri zverejnení majetkových priznaní sudcov aj zverejnenie majetkových priznaní prokurátorov a prehodnotí skutkovú podstatu trestných činov ovplyvňovania sudcovskej rozhodovacej činnosti. S cieľom zavedenia transparentných disciplinárnych konaní proti prokurátorom vláda SR navrhne právnu úpravu disciplinárneho konania prokurátorov analogicky ako u sudcov.

Vláda SR tiež zriadi linku na ohlasovanie prípadov korupcie v justícii a vo väzenstve.
 

Efektívna justícia

Vláda SR podporuje súdny manažment ako nástroj zefektívnenia práce na súdoch a bude postupne vytvárať podmienky na vytvorenie kvalitného podporného odborného tímu pre sudcu.

Vláda SR preto navrhne zrušiť inštitút justičných čakateľov a súčasne vytvorí zákonné predpoklady pre stabilizáciu stavu vyšších súdnych úradníkov s možnosťou posilnenia ich kompetencií.

Vláda SR podporuje špecializáciu sudcov a bude vytvárať podmienky pre kvalitné vzdelávanie a tréning sudcov, súdnych úradníkov a prokurátorov (Justičná akadémia).

Vláda SR začne pracovať na príprave a prijatí moderného, efektívneho procesného poriadku pre vedenie súdneho konania v civilných konaniach so zavedením účinných nástrojov, ktorými sa zamedzí prieťahom v súdnych konaniach.

Vláda SR zjednoduší prístup k súdu rozšírením možnosti používania formulárov a zjednodušených procesných postupov. Vláda SR navrhne novú zákonnú úpravu doručovania súdnych písomností inšpirovanú českým modelom.

Vláda SR vyvolá verejnú odbornú diskusiu o zriadení Najvyššieho správneho súdu SR, ktorý by umožňoval účinnejšiu ochranu práv občanov, ktoré boli porušené rozhodnutiami a postupmi orgánov verejnej správy. Zavedenie Najvyššieho správneho súdu SR by súčasne znamenalo odčlenenie správnej agendy z Najvyššieho súdu SR a súvisiacu rekonštrukciu Najvyššieho súdu SR, ako aj prehodnotenie pôsobnosti Ústavného súdu SR.

Vláda SR uskutoční rekonštrukciu Centra právnej pomoci s cieľom zvýšiť jeho dostupnosť, odbornosť a rozsah služieb pre nemajetných. Vláda SR bude presadzovať posilnenie úlohy prevencie Centra právnej pomoci pred eskaláciou právnych problémov u nemajetných a pri zvyšovaní právneho vedomia všeobecne v spoločnosti ako nástroja na ochranu práv pre každého. Cieľom vlády SR je tiež vytvorenie siete existujúcich inštitúcií na ochranu ľudských práv.

Vláda SR bude pri výkone dohľadu vo vzťahu k exekútorom, notárom, správcom, mediátorom, znalcom, tlmočníkom a prekladateľom postupovať tak, aby výsledkom jej činnosti bolo zlepšenie služieb pre občanov.

Vláda SR uhradí dlhy štátu voči advokátom, znalcom, notárom, tlmočníkom a prekladateľom za ich poskytnuté služby.
 

Trestná politika štátu a väzenstvo

V oblasti trestného konania vláda SR navrhne také zmeny, aby sa zabránilo obštrukciám obžalovaných, a súčasne rozšíri oprávnenia ministra spravodlivosti podávať dovolanie v trestných veciach aj o skutkové otázky. S cieľom účinne postihovať závažnú  organizovanú kriminalitu vláda SR zváži zavedenie obligatórneho trestu prepadnutia majetku pri takejto závažnej kriminalite.

Vláda SR bude presadzovať zákonnú právnu úpravu účinnej trestnej zodpovednosti právnických osôb.

Vláda SR navrhne a bude presadzovať posilnenie postavenia Špecializovaného trestného súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry formou ústavného zákona.

Vláda SR posilní procesnú nezávislosť prokurátora a zmení postavenie ministerstva spravodlivosti voči prokuratúre pri vydávaní všeobecne záväzných stanovísk ministra spravodlivosti.

Vláda SR bude reflektovať potreby väzenstva a s týmto cieľom stabilizuje personálne zabezpečenie Zboru väzenskej a justičnej stráže, podla možností rozpočtu bude rozširovať kapacity väzníc a usilovať sa o posilnenie nástrojov reálnej prevýchovy odsúdených v rámci starostlivosti o odsúdených počas výkonu trestu odňatia slobody a po nom.

Vláda SR sa bude pri rešpektovaní ich ľudskej dôstojnosti usilovať o čo najskoršie vybudovanie špeciálneho zariadenia pre zabezpečenie starostlivosti o duševne chorých a nebezpečných páchateľov sexuálnych zločinov a recidivistov, ktorí si vyžadujú osobitné podmienky pre ochranu ich samých i verejnosti.
242