Bratislavská premiéra Kukučieho vajíčka tanečného divadla Ifjú Szívek je vypredaná, súbor predstavenie zopakuje

17.02.2015

Všetci určite rozpoznáme hrušku medzi jablkami, ale poradíme si aj napríklad s flamencom ukrytým v choreografii cigánskeho tanca? Celovečerný program Tanečného divadla Ifjú Szivek predstavuje tradičnú ľudovú hudbu spolu s tancom v kontexte, ktorý je pre človeka 21. storočia dobre známy.
 
Ifjú Szívek oslavuje tento rok 60. výročie založenia a 15. výročie vzniku tanečného divadla. Prvou  významnou udalosťou roka je bratislavská premiéra tanečného predstavenia Kukučie vajíčko 28. februára 2015 v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava. Lístky sa už vypredali, čo dokazuje, že o program prejavilo bratislavské publikum veľký záujem.
 
Cieľom predstavenia je zbúrať faktami nepodložené, ale bohužiaľ rozšírené predsudky, „vďaka“ ktorým sa dnes ľudový tanec často považuje za niečo staré, nudné, nepotrebné a zbytočné. Diváci sa síce stretnú predovšetkým s ľudovým tancom,   avšak v prostredí autentického folklóru sa z času na čas objaví niečo, čo je iné, neobvyklé:  hip-hop, menuet, majorette, lindi hop či flamenco. Predstavenie sprevádzané živou hudbou spracováva vzťah týchto populárnych žánrov s tradičnou ľudovou kultúrou vo forme, vďaka ktorej sa divák dobre zabaví, ale dostane sa aj o krok bližšie k autentickej ľudovej kultúre.
 
Predstavenie sa v roku 2014 hralo 33-krát, z toho 28-krát vo forme výchovno-vzdelávacieho programu pre deti a mládež. Program si pozrelo vyše 6 800 divákov, z toho vyše 5 000 detí. „Kukučie vajíčko sme prvýkrát predstavili v Dunajskej Strede, neskôr sme s ním cestovali po rôznych mestách na Slovensku. Premiéra v hlavnom meste nás ešte len čaká. Je to pre nás vynikajúca spätná väzba, že takmer dva týždne pred predstavením sú všetky lístky vypredané. Preto sme sa rozhodli uviesť predstavenie v Bratislave aj v marci,” povedal riaditel tanečného divadla Ladislav Varsányi.
 
Súbor bol založený v roku 1955, od roku 2000 funguje ako profesionálne tanečné divadlo. Ifjú Szivek je od začiatku jednou z najvýznamnejších umeleckých dielní maďarského folklórneho hnutia a umeleckého života Maďarov na Slovensku. Jeho najväčším prínosom je prezentácia tradičnej hudobnej a tanečnej kultúry strednej Európy ako spoločenskej hodnoty prostredníctvom divadelných predstavení doma i v zahraničí. Umeleckú činnosť tanečného divadla vedie už 15 rokov choreograf Dušan Hégli. Zriaďovateľom inštitúcie je Úrad vlády SR.
 
 
Ifjú Szivek
Úrad vlady SR
www.vlada.gov.sk

17078