Čelní predstavitelia SR si uctili hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie

06.10.2015

Vyšný Komárnik 6. Októbra (TASR) - Na poľsko-slovenskom pohraničí na Dukle dnes pri príležitosti 71. výročia Karpatsko-duklianskej operácie a Dňa obetí Dukly vzdali najvyšší predstavitelia SR úctu obetiam a bojovníkom, ktorí položili životy v neďalekých lesoch počas jednej z najťažších bitiek druhej svetovej vojny.

„Stojíme tu preto, aby sme sa sklonili pred statočnosťou a vytrvalosťou tých, čo zahynuli, ale aj tých, čo prežili. Dukla nám naliehavo pripomína, že o nezávislosť, o svoju vlastnú krajinu môžeme prísť nečakane rýchlo, ale ak ju chceme získať späť, musíme o ňu bojovať zo všetkých síl. V prípade Karpatsko-duklianskej operácie meter po metri,“ povedal dnes pri Pamätníku československých vojakov prezident SR Andrej Kiska.

Ako ďalej uviedol, je potrebné pamätať na udalosti 2. svetovej vojny. „Je našou úlohou si to pripomínať a našou povinnosťou nedať priestor žiadnej podobe zla, aké bolo to, proti ktorému statoční vojaci pred 70 rokmi na týchto miestach bojovali a mnohí obetovali svoje životy. Spomíname, nezabúdame a ďakujeme,“ zdôraznil Kiska v závere svojho príhovoru.

„Ja si vážim a budem to opakovať všade, každú jednu obeť, každého jedného vojaka, ktorý sa zúčastnil pri otvorení druhého frontu oslobodzovania Európy od západu. Ale nespochybniteľným faktom je, že územie Slovenskej republiky oslobodzovali predovšetkým vojaci Červenej armády,“ poznamenal dnes na Dukle premiér Rober Fico. Vyzdvihol tu zároveň vojenské zásluhy príslušníkov prvého Československého armádneho zboru. „Prišli sem do toho terénu, kde mnoho stovák z nich prišlo o život a takmer 4000 bolo zranených. Medzi nimi boli Slováci aj Česi, a to nás stavia medzi národy, ktoré môžu povedať, že boli víťazmi v 2. svetovej vojne,“ dodal Fico.

Aj podľa neho je potrebné spomínať na hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie. „Hovorte svojim deťom, vnukom, o tom, čo sa tu stalo, pretože takýchto významných operácií bolo minimálne, boli na území Slovenskej republiky a mňa niekedy mrzí, že o nich tak veľmi málo vieme,“ odkázal premiér zhromaždeniu ľudí pri duklianskom pamätníku.

Na dnešnej spomienkovej slávnosti na Dukle boli prítomní aj predstavitelia Ozbrojených síl Slovenskej republiky, hostia z okolitých krajín i samotní pamätníci Karpatsko-duklianskej operácie. Viacerých z nich ocenili pamätnými medailami. Ceremoniál v areáli duklianskeho pamätníka dnes sledovali stovky návštevníkov, medzi nimi aj mnohí študenti.

Karpatsko-duklianska operácia vstúpila do dejín ako najväčšia a najkrvavejšia bitka línie východného frontu, súvisiaca s územím Slovenska. Vojská Červenej armády a Československého armádneho zboru počas nej narazili na tvrdý odpor nemeckých jednotiek.

Útočná operácia mala spojiť povstalecké sily Slovenského národného povstania so sovietskymi vojskami. Trvala v období od 8. septembra 1944 do 28. októbra 1944. Bola jednou z najťažších operácií na našom území a vyžiadala si veľké obete. Pamätník na Dukle, venovaný československým vojakom je symbolom víťazstva a hrdinstva ľudí Karpatsko-duklianskej operácie.

18990