DOPRAVA: Most cez Dunaj pri Komárne by mal stáť do roku 2017

Dátum:30.10.2014, Autor: SITA
Slovensko a Maďarsko chcú vo februári budúceho roka požiadať Európsku komisiu o schválenie financovania projektu výstavby cestného mosta cez Dunaj medzi Komárnom a Komáromom. Obe krajiny majú podľa podpredsedu vlády pre investície Ľubomíra Vážneho zabezpečenú prípravu výstavby mosta.

BRATISLAVA 30. októbra (SITA) - Slovensko a Maďarsko chcú vo februári budúceho roka požiadať Európsku komisiu o schválenie financovania projektu výstavby nového mosta cez Dunaj medzi Komárnom a Komáromom. Cezhraničný most by mohol byť postavený predbežne do roku 2017, resp. 2018 v rámci Nástroja na prepájanie Európy (CEF). Ako vo štvrtok informoval podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny po rokovaní s maďarským ministrom zahraničného obchodu a zahraničných vecí Péterom Szijjártóom, obe krajiny majú zabezpečenú prípravu výstavby mosta. "Celková predpokladaná cena mosta je 37 mil. eur," povedal Vážny. V Programe cezhraničnej spolupráce Slovenska a Maďarska je podľa neho na projekty regionálnej spolupráce určených spolu 180 mil. eur.
Diaľničné prepojenie medzi Košicami a Miskolcom by malo byť hotové do šiestich rokov. "Začali sme s prácami a najneskôr do roku 2020 budú hotové všetky diaľničné prepojenia," povedal Szijjártó. "Maďarská vláda rozhodla o tom, že do roku 2020 budú dostavané diaľnice až na hraničné priechody tak, že na hranici medzi našimi krajinami môžeme prejsť cez diaľnice. Podľa našej dohody zrýchlime výstavbu komunikácií aj mostov," dodal.

Stavba rýchlostnej cesty M30 na maďarskej strane meškala. "Odhodlanie maďarskej vlády akcelerovať výstavbu tejto rýchlostnej cesty a jej napojenie na slovenskú diaľničnú sieť je dobrá správa. Verím, že sa to podarí, lebo intenzita cestnej dopravy v tejto oblasti významne narastá," poznamenal Vážny. Slovenský úsek R4 Košice - Milhosť v dĺžke vyše 14 kilometrov je v prevádzke od novembra 2013 a končí asi 150 metrov od hranice s Maďarskom.

Počet cezhraničných priechodov medzi Slovenskom a Maďarskom by sa mal zdvojnásobiť. Maďarský minister to označil za najväčšiu spoločnú investíciu v histórii oboch štátov. "Dohodli sme sa, že zdvojnásobíme možnosť prístupu cez hranice našich krajín a celý tento proces zrýchlime. V predchádzajúcom roku sme odovzdali štyri hraničné priechody medzi dvoma krajinami a momentálne sa riešia ďalšie investície," priblížil Szijjártó. Prioritou Maďarska je tiež využiť všetky alokované peniaze z Európskej únie na verejné investície.

prezrieť fotogalériu Prezrieť fotogalériu