EÚ je veľkým vzorom pre krajiny Východného partnerstva

24.11.2017

Šesť postsovietskych krajín dnes potvrdilo svoj záujem priblížiť sa k európskej 28-čke. Vyjadrili to ich lídri na samite Východného partnerstva v Bruseli.

„Krajiny Východného partnerstva vnímajú EÚ ako veľký vzor. Vidia obrovskú šancu v tom, že sa k nám približujú a cítil som z vystúpení predstaviteľov týchto jednotlivých štátov, že reformná snaha je veľmi silná,“ povedal dnes na brífingu po samite predseda vlády SR Robert Fico.
 
Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina (krajiny Východného partnerstva) tiež dnes na rokovaní s členskými štátmi EÚ prijali deklaráciu, ktorá obsahuje 20 strategických cieľov na najbližšie roky, do roku 2020.  „Sú tu už aj konkrétne veci, napríklad rozširovanie roamingu či bezvízový styk,“ uviedol slovenský premiér.  
 
Bezvízový režim už môžu využívať občania nášho východného suseda – Ukrajiny. Spomedzi krajín Východného partnerstva je Ukrajina pre nás najbližšie a aj z toho dôvodu sa predseda vlády Robert Fico stretol s prezidentom Ukrajiny Petrom Porošenkom.  „Ukrajina nie je dôležitá len z hľadiska tranzitu plynu, železnej rudy alebo ropy, ale je to aj krajina, cez ktorú vedú dôležité železničné koridory.  Chceme využiť kapacitu širokorozchodnej, pretože tá končí až v Košiciach. Niektoré projekty preberáme na úrovni vlády. Takže toto všetko, ak sa bude ďalej otvárať EÚ k Ukrajine, nám bude nepochybne pomáhať.“
 
Východné partnerstvo vzniklo v roku 2009 s cieľom podporiť politickú a hospodársku integráciu medzi EÚ a šiestimi partnerskými krajinami východnej Európy. Dnešný samit Východného partnerstva, ktorý sa uskutočnil na Európskej rade, bol piaty v poradí a lídri sa v tomto formáte stretli naposledy v roku 2015 v Rige.

22977