Európska komisia sa rozhodla zaradiť jadrovú energiu medzi udržateľné zdroje

01.01.2022

Európska komisia, aj na základe apelu Slovenska, na poslednom rokovaní Európskej rady pripravila návrh, ktorý zaraďuje jadro medzi udržateľné zdroje energie.

Predseda vlády Eduard Heger rozhodnutie privítal a neskrýval zadosťučinenie: „Ide o vyvrcholenie vyše ročného intenzívneho úsilia, v ktorom sme mali viacerých spojencov na čele s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom či s vtedajším českým premiérom Andrejom  Babišom, s ktorým sme počas posledných rozhovorov v Bruseli neprestávali vyvíjať tlak v tejto otázke. Je pre nás kľúčové, aby jadro neostalo v investičnej nevýhode.“ Komisia, podľa premiéra, svojím rozhodnutím ,,uznala, že na naplnenie cieľa, ktorým je klimatická neutralita, je potrebné prihliadnuť na energetický mix jednotlivých členských štátov, keďže tie majú rôzne štartovacie pozície.“

Slovensko celoeurópsky cieľ dosiahnutia klimatickej neutrality do roku 2050 podporuje. Bez jadrovej energie to však nepôjde. Je stabilná (na rozdiel od väčšiny obnoviteľných zdrojov) a nízkoemisná, a preto je dôležitá pri prechode na zelenú ekonomiku. Naše možnosti sú historicky dané a vyše 50 % elektriny vyrábame z jadra, čo nás radí na druhé miesto v EÚ. Po dostavbe 3. bloku JE Mochovce to bude vyše 70 %.

Kategorizácia jadrovej energie ako udržateľného zdroja je podmienená bezpečným odstraňovaním jadrového odpadu členskými štátmi, ktoré jadrové elektrárne prevádzkujú.

Európska komisia tiež v dokumente uznala zemný plyn ako dočasne udržateľný zdroj energie, ktorý má pomôcť najmä pri prechode z vysoko znečisťujúcich palív, akým je napr. uhlie.
 

29061