Európska únia je pripravená pomôcť Ukrajine

06.03.2014

Lídri EÚ na mimoriadnom summite v Bruseli ostro odsúdili ruské vojenské aktivity na Kryme a dohodli sa na pozastavení rokovaní o uvoľnení vízového režimu pre Rusko.

Predseda vlády SR Robert Fico po skončení summitu informoval, že Európska rada aktuálne udalosti na Ukrajine považuje za porušenie medzinárodného práva a odsudzuje takéto porušenie ukrajinskej suverenity a územnej integrity zo strany Ruskej federácie. „Európska rada zároveň vyzýva Rusko na stiahnutie svojich vojakov späť na základne a žiada ho, aby umožnilo medzinárodným pozorovateľom vstúpiť na Krym,“ doplnil slovenský premiér. Predstavitelia EÚ sa zhodli na tom, že krízu na Kryme treba riešiť okamžitým začatím vyjednávaní medzi Kyjevom a Moskvou. Robert Fico skonštatoval, že pokiaľ takýto prístup neprinesie uvoľnenie napätia, sú pripravené ďalšie opatrenia, ako cestovné obmedzenia, zmrazovania účtov či zrušenie nasledujúcich summitov EÚ – Rusko.

summit EU o Ukrajine

Stretnutie predstaviteľov krajín V4 pred mimoriadnym summitom EÚ o Ukrajine.

Európska únia pomôže Ukrajine aj finančne. Premiér Robert Fico spresnil, že slovenská vláda bude s finančnou pomocou Ukrajine súhlasiť len pod podmienkou, že nebude mať žiadny vplyv na štátny rozpočet SR. „Akákoľvek pomoc z fondov EÚ je možná len vtedy, ak sa predtým iniciuje pôžička z Medzinárodného menového fondu,“ uviedol.

Na mimoriadnom summite Európskej rady sa zúčastnil aj ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Slovenský premiér Robert Fico s ním hovoril o dodávkach plynu zo Slovenska na Ukrajinu prostredníctvom reverzného toku. Slovenská strana na tejto možnosti pracuje už niekoľko mesiacov, no Ukrajinci neprišli podpísať memorandum o spolupráci, ktoré by malo reverzný tok po právnej stránke umožniť. Robert Fico sa preto priamo ukrajinského premiéra spýtal, či vie garantovať, že ukrajinský plynový operátor sa bude správať štandardne a či je pripravený podpísať zmluvy medzi spoločnosťou Eustream a ukrajinským operátorom. „Premiér Jaceňuk ma ubezpečil, že dochádza k výmene vedenia príslušných plynárenských spoločností na Ukrajine a že urobí všetko pre to, aby sa obnovili rokovania medzi slovenskou a ukrajinskou stranou,“ povedal Robert Fico.

summit EU o Ukrajine 1

Predseda vlády SR Robert Fico prichádza na mimoriadny summit Európskej únie o situácii na Ukrajine. Foto: EÚ

Európska únia Ukrajine opäť ponúkla asociačnú dohodu. Jej odmietnutie vtedajším ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom v novembri 2013 spôsobilo politickú krízu a nepokoje. Politickú časť dohody by mohla podpísať aj prechodná vláda vedená Arsenijom Jaceňukom. V oblasti voľného obchodu je Európska únia pripravená prijať jednostranné opatrenia, z ktorých by mohla mať Ukrajina úžitok. Európska únia má záujem asociačnú dohodu podpísať ešte pred prezidentskými voľbami na Ukrajine, ktoré sú vypísané na máj tohto roku. Arsenij Jaceňuk prisľúbil podpis dohody s EÚ v najskoršom možnom termíne. S podpisom asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou súhlasí aj Robert Fico, ktorý Ukrajine želá, aby bola súčasťou EÚ.

Ak nedôjde k zlepšeniu situácie, predseda vlády SR nevylúčil, že lídri EÚ sa mimoriadne zídu aj nasledujúci týždeň.

 


Tlačová konferencia Roberta Fica po mimoriadnom summite EÚ o Ukrajine14536