Kazachstan chce so Slovenskom spolupracovať v oblasti automobilového priemyslu

15.11.2018

Astana 15. novembra (TASR) - Kazachstan chce so Slovenskom spolupracovať v oblasti, energetiky, obnoviteľných zdrojov, budovania infraštruktúry, ako aj v oblasti automobilového priemyslu. Uviedol to vo štvrtok slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po skončení rokovania s kazašským premiérom Bakytžanom Sagintajevom a prezidentom Nursultanom Nazarbajevom.

Návštevou Astany končí premiér svoju pracovnú cestu v strednej Ázii. "Slovensko je v Kazachstane vnímané ako priateľská krajina, o spoluprácu s ktorou je záujem. Máme tu už uzatvorené všetky dôležité zmluvné dohody o zamedzení dvojitého zdanenia, ako aj o ochrane investícií. Takže sa môžeme sústrediť skôr na bilaterálnu ekonomickú spoluprácu," vyhlásil Pellegrini.

Pre Kazachstan je zaujímavý automobilový priemysel, ktorý dominuje na Slovensku. "V Kazachstane vnímajú existenciu tohto priemyslu a existenciu celého subdodávateľského reťazca, o ktorý by mali záujem, resp. by boli radi, ak by nejaký subdodávateľ presunul alebo založil svoju výrobu v Kazachstane, pretože aj v tejto oblasti sa očakáva výrazný boom," povedal slovenský premiér.

Záujem o investície zo Slovenska potvrdil na slovensko-kazašskom obchodnom fóre aj samotný kazašský premiér. "Kazachstan má veľký potenciál pre investície. Máme zjednodušené projekty v súkromnom sektore, máme zjednodušené procedúry pre získanie zahraničnej kvalifikovanej pracovnej sily. Snažíme sa viesť otvorený dialóg s investormi. Máme radu pre zlepšenie investičnej klímy. Chceme hľadať ďalšie odvetvia pre rozvoj vzájomnej spolupráce," uviedol na fóre Sagintajev.

Vyčíslil, že objem priamych zahraničných investícií v jeho krajine dosiahol 250 miliárd eur. "V Kazachstane fungujú rôzne industriálne zóny. Máme špeciálny program klastrov a park inovačných technológií, podporujeme start-upy," doplnil kazašský premiér. Za dôležité označil aj to, že Kazachstan má kvalitné medzinárodné spojenie a vybudovanú sieť železničných trás. "V Astane sme spustili Medzinárodné finančné centrum. Je potrebné zavádzať nové technológie, zvyšujeme produktivitu práce a poľnohospodársku produkciu," pochválil sa Sagintajev.

V Kazachstane sa už podarilo uspieť niekoľkým slovenským firmám. Napríklad slovensko-česko-nemecké konzorcium tam buduje jednu z najväčších solárnych elektrární. Pellegrini sa popoludní pôjde pozrieť aj do Kliniky laserovej chirurgie oka, za ktorou stoja tiež slovenskí investori.
25775