Liek z Kuby pomôže zachrániť pacientov pred amputáciou

06.10.2017

Pracovná cesta predsedu vlády SR Roberta Fica na Kube prináša úspechy. "Tento liek sme doviezli z Kuby v rámci deblokácie kubánskeho dlhu a dnes s potešením konštatujem, že máme tri pracoviská, ktoré tento liek aplikujú.  Spolupráca je veľmi dobrá, sú to často práve pacienti, ktorí sa uchádzajú o túto liečbu," povedal predseda vlády Robert Fico pri uvedení kubánskeho lieku Heberprot-P vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove, ktorý pomáha pri liečbe tzv. diabetickej nohy.

Predseda vlády počas návštevy Kuby v jeseni 2015 podpísal zmluvy o vysporiadaní kubánskeho dlhu a prejavil veľký záujem o ich skúsenosti pri vývoji liekov. Slovensko sa tak stalo prvým štátom v regióne strednej Európy, ktorému sa podarilo vysporiadať dlh s touto krajinou.

Diabetická noha je jednou z najvážnejších komplikácií cukrovky. Nový liek sa aplikuje s cieľom zlepšenia hojenia rán a prevencie amputácie. Liek bol prvýkrát zaregistrovaný na Kube v roku 2006 a v súčasnosti sa používa vo viac ako 25 krajinách sveta a bolo ním odliečených viac ako 150 000 pacientov.

Do pilotnej štúdie zaradili v Prešove 14 pacientov, išlo o diabetikov, ktorí mali nehojace sa rany. "Začali sme v júni, vyliečili sme ôsmich pacientov v priebehu ôsmich týždňov. Najprv boli hospitalizovaní, podali sme im tri dávky lieku a následne prepustili do domácej liečby, ktorá pokračuje ďalších niekoľko týždňov,“ uviedol lekár oddelenia cievnej chirurgie Marián Leško. Pacientom v Prešovskej nemocnici podali celkovo 160 balení lieku.

Liečba sa v súčasnosti poskytuje na Slovensku v troch centrách – v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, vo Fakultnej nemocnici v Prešove a v Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave v Ľubochni. Premiér Robert Fico do budúcna nevylúčil, že sa distribúcia tohto lieku na Slovensko zvýši.

Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácii bola v roku 2015 na Slovensku komplikácia diabetická noha s defektom uvedená pri 8269 pacientoch, pričom pri 4003 pacientoch sa muselo pristúpiť k amputácii.
 


22789