Ľubomír Vážny : „Zákon o ochrane subdodávateľov je pokrytecký“

Dátum:24.03.2014
Poslanci NR SR, členovia vlády, zamestnávateľské zväzy a iné subjekty, prakticky všetci dostávame negatívne správy najmä zo stavebného trhu o neplatení subdodávateľom o ich ťaživej situácii v celom reťazci obchodných vzťahov a následkoch, ktoré vyúsťujú do reštrukturalizácie až krachu doposiaľ zdravých podnikateľských subjektov.

Áno, tento „nový“ neduh trhu treba riešiť, ale nikto si nepoložil otázku. Prečo to zrazu vzniklo? Veď to tu nebolo a ak áno tak zanedbateľne a ojedinele, pretože obchodní partneri boli vzájomne časom a vzťahmi vyskúšaní  a tento segment vzťahov bol „vyčistený“.

V zmysle porekadla „zlodej kričí chyťte zlodeja“ vytiahol p. Figeľ tromf na riešenie tejto situácie v podobe návrhu zákona o ochrane subdodávateľov pri verejnom obstarávaní, ktorý je podľa môjho názoru minimálne pokrytecký.

Len pokrytec svojím konaním zdehonestuje stavebný  trh tým, že ako exminister dopravy donúti zhotoviteľov (uchádzačov) v diaľničných tendroch ponúkať nereálne ceny s cieľom dostať sa na politické „výslnie“  ako lacno stavia.  Príkladov je veľa, stačí nazrieť do ponúk napr. nereálna cena za 1 m3 betónu vo výške 22 eur pri vtedy trhovej cene 42 eur/m3 atď.  Scenár, ktorý som vtedy avizoval sa napĺňa. J. Figeľ pri zle nastavených cenách diaľnic spôsobil druhotnú platobnú neschopnosť, čím ohrozil ekonomiku, a následne teraz predkladá paškvil návrhu zákona, ktorý je v praxi nepoužiteľný. Predkladaný zákon z dielne poslancov KDH prinesie zbytočne veľa papierovania bez účinku, pričom vôbec nie je jasné, čo sa stane ak dodávateľ odíde zo stavby a komu vlastne pomôže, keď budú zablokované platby, ak hlavný dodávateľ nemá z čoho zaplatiť. Zároveň však, ak je časť diela uskutočnená, musí mu obstarávateľ zaplatiť, nehovoriac o nedoriešených zárukách diela atď.

J. Figeľ by si mal konečne uvedomiť , že problém s neplatením na diaľničných stavbách, zníženie kvality stavieb a oneskorenie výstavby, nie je spôsobené legislatívou ale tým, že uskutočnené súťaže, ktoré z postu ministra dopravy SR z titulu politickej moci negatívne ovplyvňoval,  boli vysúťažené pod cenu. Dobré ráno, pre tých neprebudených oponentov, pretože ako poslanec  NR SR som veľakrát  upozorňoval na to, že tieto nízke ceny môžu spôsobiť vážne problémy v celom subdodávateľskom reťazci, či už pri dodávke tovaru alebo pri prácach.

Moje slová boli vtedy bohužiaľ považované za výmysly. Predkladaný návrh zákona považujem za populistický o to viac, že Ján Figeľ s ním prichádza v čase, keď nemá najmenšiu šancu na schválenie v pléne NR SR. A to nielen preto, lebo sa ním nič nevyrieši z dôvodu jeho nevykonateľnosti v praxi, ale aj preto, lebo je napísaný zle a neštandardne.

Aj napriek týmto skutočnostiam si s plnou vážnosťou uvedomujeme, že vzniknutú situáciu v súvislosti s neplatením subdodávateľom treba riešiť.  Súčasná vláda SR, ako reakciu na tento predchádzajúcou vládou spôsobený defekt v subdodávateľských vzťahoch,  pripravuje nový zákon o verejnom obstarávaní,  do ktorého bude zapracovaná nová smernica Európskej únie, ktorej cieľom bude väčšia ochrana subdodávateľov.

Ľubomír Vážny, podpredseda vlády SR pre investície