Návšteva projektu Bratislava - protipovodňová ochrana, financovaného z Kohézneho fondu EÚ

04.11.2016

V rámci 5.výročného fóra Stratégie EÚ pre dunajský región budú mať jeho účastníci a zástupcovia médií možnosť navštíviť projekt, ktorý reprezentuje stratégiu slovenského manažmentu povodňových rizík na veľtoku s cieľom predísť  tzv. storočnej vode.
 
8:45 odchod autobusom spred hotela Devín
9:00 návšteva systému ochrany pred povodňami  hrad Devín
11:00 odchod autobusom do Bratislavy
11:45 príchod pred novú budovu SND
12:00 pokračovanie programu fóra
 
Bratislava -  Protipovodňová ochrana - projekt ERDF
Kód projektu: CCI 2004 SK 16 C PE 007
Príjemca:  Slovenský vodohospodársky podnik
Grant: (KF): 32 174 404, 17 EUR
Projekt dokončený v decembri 2010

Projekt hlavného mesta Slovenska Bratislavy Ochrana pred povodňami vznikol z potreby chrániť mesto a okolie pred povodňami, ktoré sa v tejto oblasti môžu podľa štatistických výpočtov opakovať každých 5  rokov. V roku 1965, rovnako ako v rokoch 2002 a 2013, hladina vody v Dunaji dosiahla viac ako 10 metrov a zaplavila státisíce hektárov pôdy nielen v okolí Bratislavy. Súčasťou projektu je aj  protipovodňový ochranný múr, ktorý vedie od hradu Devín až po Gabčíkovo.
 
Práce na projekte sa začali v roku 2006 s cieľom:
• zabezpečiť adekvátnu ochranu pred povodňami pre obyvateľov oblastí potenciálne zasiahnutých povodňami

• zabezpečiť prevenciu hospodárskych škôd na území mesta Bratislavy a jeho priľahlých častí

• vyhnúť sa škodám na životnom prostredí, akými sú znečistenie pitnej vody a poľnohospodárskej pôdy.
 
Projekt Bratislava - Protipovodňová ochrana reprezentuje stratégiu slovenského manažmentu povodňových rizík. Účastníci fóra a novinári budú mať možnosť vidieť technické zabezpečenie ochrany pred povodňami na brehu Dunaja, rovnako ako na rieke Morave.  Trojročná stavba je rozdelená do deviatich častí, ide o úseky: Prístavný most - Most Apollo, Starý most - Nový most, Zaústenie Vydrice a Čierneho potoka - ľavý breh, Devín - Slovanské nábrežie, Devín - úsek Moravy a Devínska Nová Ves. Siedma časť sa týka pravého brehu Dunaja a ochrannej hrádze v Petržalke, ôsmou je odpadový kanál Gabčíkovo.

Extrémne povodne v strednej Európe sa začali koncom mája a začiatkom júna 2013. Záplavy a škody postihli Nemecko (Bavorsko a Bádensko-Württembersko), Českú republiku, Rakúsko, Slovensko, Maďarsko a Srbsko. Povodne v podunajskej oblasti sa stávajú stále častejšími, a to je dôvod, prečo je dôležité, aby podunajské krajiny rozpoznali a vyhodnotili riziko, stanovili stratégiu spolupráce a spoločné kroky pre ochranu pred povodňami.

Médiá upozorňujeme, že na podujatie, a teda aj návštevu projektu,  je nevyhnutná akreditácia na mailových adresách: tatiana.kmecova@vlada.gov.sk tlačovýodbor@vlada.gov.sk– akreditovať sa je možné už len dva dni, do 28.10.2016 vrátane. Podmienky akreditácie sú zverejnené na: http://www.vlada.gov.sk/a-k-r-e-d-i-t-a-c-i-a/.
 
Úrad vlády SR
www.vlada.gov.sk
www.danube-forum-bratislava.eu
21323