Pohrobkovia fašizmu vychádzajú von, začal sa zápas o pravdu

06.10.2019

Vyšný Komárnik 6. októbra (TASR) – Začal sa zápas o elementárnu pravdu, o čom bola druhá svetová vojna. Povedal to predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) počas pietneho aktu kladenia vencov k Pamätníku československého armádneho zboru na Dukle pri príležitosti nedeľného 75. výročia Dňa hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie. Podľa neho pohrobkovia fašizmu vychádzajú von a ponúkajú svoje pravdy o Slovenskom štáte a jeho režime.

Pamätníkov, ktorí na Dukle prišli o blízkych, označil za morálnych nositeľov historickej pamäti o individuálnom hrdinstve a odvahe, ktoré priniesli porážku okupantov. „Je smutné, že naši vojaci a tí, ktorí sa chceli vrátiť do vlasti, sa vracali cez takzvanú Bránu smrti a prvýkrát sa s domovinou stretli v Údolí smrti. Táto zem je naozaj pokropená množstvom krvi. Preto nikdy nezabudnime, a hlavne to nedovoľme dnešným pohrobkom fašizmu, ktorí sa nás pokúšajú presvedčiť, že to bolo inak. Nedovoľme im, aby dokázali presvedčiť mladú generáciu,“ povedal Pellegrini s tým, že je potrebné uvedomiť si hrdinstvo a obetu ľudí, ktorí v jednej z najťažších horských operácií druhej svetovej vojny bojovali za slobodu.

Blízko súsošia s názvom Žalujem okrem iného podľa vlastných slov morálne žaloval aj „pohrobkov fašizmu, ktorí nikdy tieto miesta nenavštívili a dnes rehabilitujú režim, ktorý vraždil vlastných občanov a vypaľoval slovenské dediny“.

Pellegrini sa vyjadril, že slová ako hrdinstvo, smrť, odvaha či obeta strácajú svoj pravý význam a u mladej generácie sa skôr spájajú s komiksovými hrdinami než s tými skutočnými. „Poznajú Batmana alebo Ironmana, ale netušia, kto sú Viest, Golian či hrdinovia z Dukly. Je jednou z našich úloh vrátiť týmto slovám ich skutočný obsah a priradiť k nim skutočných hrdinov z reálneho života,“ povedal premiér vo svojom prejave.

Snahou by podľa neho malo byť priviesť čo najviac mladých ľudí na konkrétne miesta. „Keď sa možno jedenkrát pozrú do očí tým preživším, veteránom a starým ľuďom, ktorí naozaj tie útrapy prežili a vedia im o nich porozprávať, dá im to viac ako pani učiteľka alebo pán učiteľ na troch hodinách dejepisu,“ dodal s tým, že ich pozornosť pritiahnu aj podobné oslavy výročí. „A možnože stačí, keď sa mladý človek raz opýta svojich rodičov alebo starých rodičov, čo to bolo SNP, a zapamätá si to navždy,“ uzavrel.

27016