Predseda vlády SR Robert Fico na pracovnej návšteve Islandu

16.06.2017

V dňoch 16. a 17. júna 2017 sa predseda vlády SR Robert Fico spoločne s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslavom Lajčákom a ministrom financií SR Petrom Kažimírom zúčastnia na pracovnej návšteve Islandu.
 
V Reykjavíku sa premiér stretne s predsedom vlády Islandu Bjarnim Benediktssonom a na spoločnom pracovnom obede budú diskutovať o vzájomnej bilaterálnej spolupráci, ale aj o aktuálnych otázkach medzinárodnej politiky. V hlavnom meste Islandu predseda vlády navštívi centrálu nadnárodnej spoločnosti Marel, ktorá investovala aj na Slovensku – v Nitre. Spoločnosť dodáva moderné zariadenia, systémy a služby pre priemysel spracovania rýb, mäsa a hydiny.
 
V Reyðarfjörðure sa predseda vlády zúčastní na vysviacke dreveného katolíckeho kostola. Farnosť v Reyðarfjörðure spravuje komunita bratov kapucínov zo Slovenska.  Diecéznym biskupom Reykjavíku a najvyšším katolíckym duchovným na Islande je kapucín Dávid Bartimej Tencer zo Slovenska. Drevený kostolík bol pôvodne postavený na Slovensku a použili naň drevo priamo z Podpoľania. Následne bol rozobratý a prevezený na Island a pri jeho stavbe pomáhali aj dobrovoľníci zo Slovenska.

22395