PREMIÉR: Eurozóna by sa mala ešte viac zomknúť, chceme patriť k jej jadru

02.06.2017

Bratislava 2. júna (TASR) - Eurozóna by sa mala ešte viac zomknúť, Slovensko chce patriť k jej jadru. Uviedol to dnes v Bratislave predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) po rokovaní Rady solidarity a rozvoja (RSR), ktorá sa zaoberala pozíciou SR v EÚ v nadväznosti na debatu o jej ďalšom smerovaní za účasti eurokomisára Maroša Šefčoviča a šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka.
      "Slovensko je členským štátom eurozóny, teda patríme medzi tie štáty, ktoré používajú euro. Je tu tlak, aby krajiny, ktoré sú v eurozóne a ktoré majú spoločnú menu, sa k sebe ešte viac približovali a aby podstatne viac spolupracovali," priblížil Fico. Užšia integrácia bude podľa neho znamenať aj veľmi citlivé rozhodnutia, napríklad v sociálnej či daňovej oblasti.
      Podľa Fica "Slovensko nesmie v žiadnom prípade odignorovať alebo zanedbať procesy, ktoré sa teraz spustili, teda rozhovory a rôzne rozhodnutia, ktoré sa môžu v krátkom čase objaviť a ktorých cieľom je hlbšia integrácia krajín platiacich eurom".
      "Naša oficiálna línia je, že sme za prehlbovanie európskej integrácie, pretože v doterajšom priebehu sa táto ukázala ako mimoriadne úspešný proces. Výsledky účasti Slovenska na tejto integrácii sú veľmi pozitívne," podčiarkol premiér.
      Ak teda toto prehlbovanie spolupráce v rámci eurozóny má znamenať vytvorenie akéhosi jadra EÚ, je podľa neho ambíciou SR z tohto jadra nikdy nevypadnúť. "Nebude to jednoduché, budú to vážne rozhodnutia, ktoré budeme musieť riešiť v oblasti finančnej, hospodárskej a sociálnej. Budú to aj významné rozhodnutia, ktoré sa budú týkať aj obrany a bezpečnosti, kde sa bude možno integrácia prejavovať v intenzívnejšej spolupráci krajín, pokiaľ ide o zbrojné výdavky na obranu," vyhlásil Fico.
      "Vláda SR dnes získala od partnerov mandát, aby sme boli veľmi aktívnou súčasťou hlbšieho prehlbovania integrácie, teda hlbšej spolupráce v eurozóne, pretože ak to nebudeme robiť, tak môžeme z tohto jadra vypadnúť. To by bola najväčšia chyba pre našu krajinu," dodal Fico s tým, že ďalšia RSR sa bude konať 29. júna a bude riešiť sociálnu dimenziu ďalšej európskej integrácie.
      "Ak doposiaľ sme hovorili o nejakom intuitívnom pocite, že chceme byť v jadre, pretože je to pre Slovensko najlepšie, tak po dnešku sme dostali silný mandát," zhodnotil stretnutie minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. "Všetci účastníci dnešného zasadnutia veľmi silne očakávajú a považujú zo svojho pohľadu za najlepšie pre Slovensko, aby sme boli aj v budúcom jadre EÚ," zhrnul minister.
      Lajčák vysvetlil, že dnešok je začiatkom procesu, v rámci ktorého bude definovaný mandát vlády v rokovaniach. "Už koncom tohto mesiaca bude ďalšie zasadnutie Rady, ktoré sa bude venovať konkrétne sociálnej oblasti, a takto sa budeme venovať aj ďalším, aby sme presne vedeli, kde sa v akých mantineloch pohybujeme," doplnil.
      Šefčovič uviedol, že podobná diskusia, aká sa začala na Slovensku, by mala prebehnúť vo všetkých členských štátoch Únie. "Práve vďaka tomuto načasovaniu som presvedčený, že slovenský príspevok výrazne ovplyvní túto diskusiu a aj formulovanie záverov pre ďalší vývoj Európskej únie," uviedol.
      Podpredseda EK uistil, že súčasťou diskusie budú aj témy sociálneho piliera, sociálnych práv a sociálnej konvergencie. "Ľudia si Európsku úniu spájajú aj so sociálnou ochranou aj s kvalitou života a pre budúcnosť EÚ je veľmi dôležité, aby do budúcna bola tým miestom na zemi, kde tie sociálne práva sú najvyššie," zdôraznil Šefčovič.
      Rada solidarity a rozvoja je platformou pre diskusiu, hľadanie riešení a dohodu medzi zástupcami vlády SR a predstaviteľmi sociálnych partnerov, cirkví a odborných inštitúcií pri príprave rozhodnutí týkajúcich sa rozvoja celej spoločnosti.
 

Tlačová konferencia po rokovaní Rady solidarity a rozvoja



22335