PREMIÉR: Nevyhnutnou súčasťou pracovného trhu sú kvalitní zamestnanci

01.12.2015

Bratislava 1. decembra (TASR) - Trvalé udržanie súčasných pozitívnych trendov na trhu práce, ako aj hospodárskeho rozvoja Slovenska nie je možné bez kvalitného pracovného trhu. Myslí si to premiér Robert Fico, podľa ktorého k tomu prispeje aj Národná sústava povolaní (NSP). Skonštatoval to dnes na záverečnej konferencii, kde sa uskutočnilo vyhodnotenie tohto projektu.

"Nevyhnutnou súčasťou pracovného trhu sú kvalitní pracovníci s požadovanou a uplatniteľnou kvalifikáciou. Zamestnávatelia v poslednom období zdôrazňujú ako možnú hrozbu nie dane, ani pracovné právo, ale nedostatok kvalifikovaných zamestnancov," povedal Fico.

Práve preto ho teší, že kľúčové ciele NSP sú splnené. "Dnes máme k dispozícii popis toho, čo človek musí ovládať pre vyše 1200 povolaní. A tak sa nielen tí, ktorí určujú obsah vzdelávania, ale každý, kto sa rozhoduje o svojom budúcom povolaní, alebo o povolaní svojho dieťaťa môže podrobne a kvalifikovane informovať, akou prípravou musí prejsť a čo všetko sa musí naučiť, aby si po skončení prípravy na povolanie bez problémov mohol nájsť pracovné uplatnenie," skonštatoval premiér s tým, že NSP považuje za dôležitú systémovú reformu.

Zároveň uviedol, že súčasná vláda prináša na Slovensko nové investície. "Máme záujem rozvíjať priemyselnú tradíciu Slovenska a práve preto si uvedomujeme, akým dôležitým predpokladom sú moderní a kvalifikovaní pracovníci. Bez ohľadu na to, či pracujú vo výrobných halách, alebo v manažmente. Slovenská cesta nebola a nebude dovoz lacnej pracovnej sily z tretích krajín," podotkol premiér.

Minister práce Ján Richter (Smer-SD) uviedol, že na Slovensku za 3,5 roka pribudlo 130.000 nových pracovných miest. "Pokračujeme v tretej etape NSP. Dostávame sa do štádia, kedy začíname konštatovať, že potreby trhu práce nie sú plynule zosúladené so vzdelávaním. Preto máme záujem hľadať systémové riešenia, ktoré by boli aktuálne nie pre jedno volebné obdobie, ale pre systém práce počas 10 či 15 rokov," skonštatoval Richter.

Vyčíslil, že počas jedného roka pribudlo na Slovensku 1000 národných štandardov zamestnaní. "Dnes môžeme hovoriť, že minimálne 1100 štandardov máme pripravených. Na tejto úlohe sa podieľa viac ako 1000 odborníkov nominovaných sociálnymi partnermi v rámci 24 sektorových rád a viacerých pracovných skupín," doplnil Richter.

Práve sektorové rady sa podieľali na tvorbe NSP a Národnej sústavy kavlifikácií (NSK). "Navzájom sa prelínajú. Sú veľmi potrebné. V prvej stanovujeme isté základné priority a NSK určuje ako k nim dospieť z hľadiska vzdelávania. Každý národný štandard zamestnania je prepojený na kartu kvalifikácie, ktoré je výstupom NSK," vysvetlil minister práce.

NSP popisuje aké zručnosti a vedomosti musí človek ovládať pre výkon príslušného povolania a NSK zase popisuje, akú danú kvalifikáciu získať a ako má vyzerať kvalifikačná skúška.

Sektorové rady budú fungovať aj v budúcom období. "Predstavujú unikátnu platformu spolupráce sociálnych partnerov a definovanie potrieb trhu práce. Ich úlohou bude dopracovať ďalšie štandardy zamestnaní a aktualizovať ich podľa vývoja potrieb zamestnávateľov. Budú mať veľký význam aj z hľadiska príchodu nových investícií či technického pokroku. Rovnako očakávame prenesenie pôsobnosti sektorových rád aj do oblasti celoživotného vzdelávania," dodal Richter.

Príhovor predsedu vlády SR Roberta Fica na záverečnej konferencii projektu Národná sústava povolaní III



19598