PREMIÉR:Zahraniční investori by mali jasne deklarovať, či sa stretli s korupciou

22.05.2017

Bratislava 22. mája (TASR) – Veľké zahraničné firmy sa majú jasne vyjadriť, či sa počas svojho podnikania na Slovensku stretli s korupciou a netransparentným správaním. Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD) po stretnutí s kľúčovými investormi na Úrade vlády SR v Bratislave.

Premiér konštatoval, že vláda dnes nemá s kým viesť diskusiu o budúcnosti Slovenska v Európskej únii. Za jeden z hlavných predpokladov úspešnosti krajiny označil jej konkurencieschopnosť. „Preto sme sa rozhodli, že spustíme celý okruh diskusií s hlavnými predstaviteľmi slovenského biznisu, ako aj s najvýznamnejšími zahraničnými investormi,“ priblížil.

Stretnutia sa zúčastnili zástupcovia 14 významných investorov pôsobiacich na Slovensku vrátane štyroch automobiliek. Za vládu boli prítomní aj minister financií Peter Kažimír a minister hospodárstva Peter Žiga (obaja Smer-SD), ďalej šéf Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

S podnikateľmi sa podľa Fica zhodli na tom, že na trhu práce chýba 40- až 50.000 kvalifikovaných ľudí, a firmy preto tlačia na vládu, aby povolila dovoz zahraničných pracovníkov na Slovensko.

„Predovšetkým sa chceme spoločne sústrediť na tému duálneho vzdelávania, ďalej na tému mobility pracovnej sily, pretože tá je dnes na Slovensku veľmi nízka, ale aj na témy, ktoré sa týkajú bývania zamestnancov, prípadne nových foriem zamestnávania ľudí,“ opísal.

Premiér zároveň uviedol, že štát dnes viac ako kvantita zaujíma kvalita investícií. Od firiem očakáva návrhy, ako čo najviac podporiť vedu a výskum. Okrem možnosti využívania rôznych fondov EÚ im vláda ponúka superodpočet pri investíciách do vedy a výskumu tak, že za jedno investované euro si bude možné odpočítať z daní eurá dve.

Zástupcovia kabinetu hovorili so zahraničnými investormi aj o tom, ako zapojiť čo najviac slovenských firiem do ich subdodávateľských reťazcov.

Poslednou témou rokovania bola otázka transparentnosti procesov, cez ktoré investori prechádzajú. Fico pripomenul, že pri žiadostiach o investičné stimuly či rôzne typy povolení prichádzajú do kontaktu ako s predstaviteľmi vlády, tak aj samosprávy.

„Jasne som sa obrátil na predstaviteľov týchto zahraničných investorov a požiadal som ich o vyjadrenie, či sa niekedy stretli s akýmkoľvek správaním, ktoré by mohli zaradiť do kategórie korupčných alebo netransparentných správaní. Ani jeden ma neinformoval o tom, žeby niekedy došlo k situácii, ktorú by takýmto spôsobom mohli označiť,“ zdôraznil.

Záujem vytvárať maximálne transparentné prostredie majú investori prejaviť formou deklarácie o spolupráci s vládou. „Súčasne od nich očakávam, pokiaľ nenahlásia, že sa s takýmto prípadom stretli, že, naopak, skonštatujú, že počas svojho podnikania a prítomnosti na území Slovenska sa nikdy s takýmto správaním nestretli,“ dodal premiér.

Predseda predstavenstva automobilky Volkswagen Slovakia Ralf Sacht potvrdil, že rokovanie bolo konštruktívne a vláda chce s investormi diskutovať. Hovorili napríklad aj o budovaní infraštruktúry a nasledovať majú ďalšie stretnutia.

Generálny riaditeľ spoločnosti Whirlpool Slovakia Michal Major pociťuje nedostatok pracovnej sily na východnom Slovensku ako veľký problém. „Na druhej strane, našli sme spôsob, ako to riešiť. Tým, že zamestnávame marginalizované skupiny ľudí, venujeme sa našim ľuďom a platíme nadštandardne, tak si myslím, že sme to dokázali nejakým spôsobom vyriešiť,“ povedal.

Tlačová konferencia predsedu vlády SR Roberta Fica po stretnutí s kľúčovými investormi na Slovensku



22282