R. Fico apeloval na učiteľov, aby dostali žiakom do hlavy, že korupcia je zlá

29.05.2017

Prešov 29. mája (TASR) – Korupcia je rakovinou spoločnosti, aj keď je rozdiel medzi jej vnímaním na Slovensku a skutočnou realitou. Ale vnímanie je pre všetkých mimoriadne nebezpečné. Povedal to dnes na konferencii na tému Zvyšovanie právneho vedomia v oblasti prevencie korupcie a boja proti korupcii predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) na stretnutí s pedagógmi Prešovského kraja na Krajskom školskom úrade v Prešove.
Vo svojom príhovore uviedol, že z témy korupcie sa stala silná politická téma a je aj zneužívaná, lebo sa objavujú rôzne obvinenia bez akýchkoľvek dôkazov. Premiér nechce spochybňovať, že korupcia na Slovensku existuje, ľudia o nej veľa hovoria a považujú ju za vážny problém. Preto ako predseda vlády a ako predseda politickej strany, musí do tejto témy vstúpiť a použil na to všetky legitímne nástroje, ktoré má k dispozícii.
„Chcem vás informovať, že sme na Úrade vlády SR urobili pomerne vážny krok, keď sme zo sekcie kontroly oddelili špeciálne oddelenie, ktorého úlohou bude zaoberať sa prevenciou, pokiaľ ide o korupciu, ako aj koordináciou rôznych činností, ktoré v tomto smere robíme,“ uviedol Fico. Jeho snahou je posilniť toto oddelenie, ako uviedol, práve prebiehajú rokovania s odborníkom na prevenciu proti korupcii z Policajného zboru, ktorý by mal stáť na čele tohto oddelenia.
Intenzívne sa pracuje na novom zákone o ochrane oznamovateľov korupcie. „Mám veľké očakávania od nového zákona o oznamovateľoch korupcie, kde uvažujeme o úplne nových nástrojoch. Napríklad aj o tom, že keď niekto poskytne kvalitné informácie o korupcii a dôjde k realizácii tejto informácie až do podoby právoplatného odsúdenia človeka, žeby mohol takýto oznamovateľ dostať nejakú finančnú odmenu. Hovoríme až o týchto úrovniach boja proti korupcii v najbližšom období,“ povedal premiér.
Fico vo svojom príhovore zdôraznil, že Slovensko je jednou z mála krajín, v ktorej platí opatrenie limitujúce používanie hotovostných peňazí. Prijali sme protischránkový zákon a zaviedli elektronické trhovisko. V poslednom období sa darí chytať páchateľov korupcie priamo pri trestnej činnosti. Ako príklad spomenul zamestnanca Slovenského pozemkového fondu, ktorý si vypýtal peniaze a bol pri tom prichytený.
„Chceme dostať do povedomia ľudí, že nikto nemôže vedieť, či ten, čo dáva, alebo ten, čo pýta, nemá na sebe kameru,“ povedal predseda vlády. V takomto duchu musia byť vychovávané aj naše deti. Apeloval na pedagógov, aby hodiny venované protikorupčnému správaniu neboli o poučkách, ale aby komunikáciu s deťmi viedli nápaditejším a inovatívnejším spôsobom. Aby nechali žiakov "hrať" úlohy toho, čo úplatok pýta aj toho, kto tomu dokáže odolať. „Skúsme im do hláv dostať, že je to jednoducho zlé, že to poškodzuje krajinu, podnikateľský sektor, vzťahy medzi ľuďmi. Je to jednoducho jeden z najohavnejších trestných činov,“ uviedol premiér. Učiteľov nabádal, aby žiakom vysvetľovali, v čom je nebezpečenstvo korupcie. Ak sa s ňou stretnú, že ju treba odmietnuť a odsúdiť.
Fico za dobrý príklad protikorupčného postupu označil verejné vypočutie kandidátov na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie. Na vypočutí mali možnosť byť a klásť aj otázky zástupcovia verejnosti a možno aj tento postup viedol k tomu, že vláda došla k záveru, že žiadny z kandidátov nezískal dostatočný počet hlasov. Preto proces výberu opätovne zopakujú. O ďalšom harmonograme výberu bude predseda vlády informovať na dnešnej popoludňajšej tlačovej besede na Úrade Prešovského samosprávneho kraja.


Tlačová konferencia predsedu vlády SR Roberta Fica o pracovnom výjazde v Prešove



Príhovor predsedu vlády SR Roberta Fica na konferencii Zvyšovanie právneho vedomia v oblasti prevencie korupcie a boja proti korupcii



22305