R. FICO: Nie je dôvod, aby sme náš príspevok pri prijímaní migrantov navyšovali

22.07.2015

Bratislava 22. júla (TASR) - Príspevok SR v rámci riešenia problematiky migrantov nie je trápny, ale vychádza z toho, že Slovensko sa na tento problém a jeho riešenie pozerá veľmi realisticky. V reakcii na zahraničnú kritiku slovenskej migračnej politiky to dnes uviedol premiér Robert Fico.

Predseda vlády sa ostro ohradil voči spomínanej forme kritiky. Zopakoval, že SR výraznou mierou prispela k tomu, že povinné kvóty imigrantov v rámci EÚ neboli prijaté, ale že každý štát dobrovoľne príde s príspevkom, ktorý pomôže riešiť krízovú situáciu. "Naďalej budeme trvať na ponuke, ktorú sme dali, chceme prijať sto migrantov, ktorí sú v Taliansku a Grécku, a budeme si ich vyberať," zdôraznil premiér a poznamenal, že prioritou výberu bude to, či majú migranti reálnu šancu sa v slovenskej spoločnosti integrovať. "Nemáme žiadny dôvod, aby sme tento náš príspevok navyšovali, je plne v súlade so závermi summitu, ktorý riešil problém migrácie," uviedol Fico.

Minister vnútra Robert Kaliňák zdôvodnil prístup SR pri prijímaní migrantov cieľom robiť aj naďalej zodpovednú azylovú politiku. "Ponúkli sme to, čo je Slovenská republika schopná poskytnúť," povedal Kaliňák na margo rozhodnutia o prijatí 100 utečencov z kresťanského prostredia. Za nezodpovedné označil vyhlásenia, že možno prijať množstvo utečencov bez toho, aby existovali reálne šance ich integrácie. "Potom sme svedkom toho, že v mnohých západných krajinách títo ľudia žijú segregovaní, na okraji spoločnosti, a to, že sa nenaplnili ich očakávania lepšieho života, spôsobuje spoločenské i bezpečnostné problémy," povedal Kaliňák. Spomenul, že SR ponúkla v rámci riešenia problematiky migrantov pomoc prijatím dočasných rakúskych azylantov.

Slovensko ich dočasne prijme 500 a ubytuje ich v utečeneckom tábore v Gabčíkove. Miestni obyvatelia však majú z azylantov obavy, preto proti ich príchodu zorganizovali petíciu. Obecné zastupiteľstvo Gabčíkova dokonca vyhlásilo na 2. augusta miestne referendum. Minister vnútra je z toho ale prekvapený, pretože podľa jeho slov zariadením v Gabčíkove prešli už tisíce utečencov. "Ešte k tomu boli žiadateľmi o azyl na Slovensku. Za tie roky, čo sa tento tábor používa, to nie je žiadna novinka," povedal Kaliňák. Ako tvrdí, tábor v Gabčíkove funguje 21 rokov a jeho útlm nastal pre úspešnosť Slovenska pri chránení hranice s Ukrajinou, vďaka čomu sa podarilo minimalizovať príchod utečencov na Slovensko. "V Gabčíkove si za tie roky nepamätám žiaden incident," podotkol minister s tým, že aj teraz pri náznaku problému sa vráti azylant naspäť do Rakúska.

Premiér Robert Fico sa takisto ohradil voči kritike najmä gréckych médií a politikov v súvislosti so slovenským nesúhlasom s odpisom gréckeho dlhu. "Na tomto nesúhlasnom postoji zotrvávame, aj keby sme za to mali niesť politickú zodpovednosť," povedal Fico. "S odpisom nominálneho gréckeho dlhu nemôžeme súhlasiť už len z princípu, takýto postup by bol amorálny a idúci proti záujmom SR," povedal Fico. Rovnako zopakoval, že ak Grécko nebude dodržiavať záväzky, ktoré v súvislosti so svojím dlhom na seba prevzalo, bude SR "v prvej línii krajín, ktoré budú žiadať odchod Grécka z eurozóny".

Tlačová konferencia predsedu vlády SR Roberta Fica na tému: Reakcia na tvrdú zahraničnú kritiku migračnej politiky SR



18340