Robert Fico: Bezpečnosť, potom ostatné

Sú situácie, v ktorých je na mieste súcit, ale aj rozhodnosť. Tragické udalosti ostatných dní a týždňov z Nemecka a Francúzska, barbarské útoky voči nevinným ľuďom je treba odsúdiť, vyjadriť úprimnú sústrasť pozostalým a podporu spojencom. Predovšetkým je však treba urobiť všetko pre to, aby sa podobné udalosti opakovali čo najmenej, či už hovoríme o bezpečnostných opatreniach na území vlastného štátu, cezhraničnej výmene spravodajských informácií a vzájomnej spolupráci v bezpečnostných otázkach. A netreba sa báť zopakovať, dnes, žiaľ, tragickú skutočnosť, že nekontrolovaná migrácia prináša so sebou obrovské riziká.

Dnes je úplne zrejmé, že ak Európska únia, jej členské krajiny, štandardné strany nepostavia otázku bezpečnosti ako absolútnu prioritu a nebudú podľa toho dôsledne konať, nemôžeme sa čudovať, ak taktovku preberú rôzne extrémistické sily.

Slovensko, prirodzene, zintenzívnilo po ostatných útokoch bezpečnostné opatrenia, najmä na miestach s vyšším výskytom ľudí a Národné bezpečnostné analytické centrum neustále vyhodnocuje situáciu v krajine. Súčasne je dobré, že spolupráca so slovenskými spravodajskými zložkami je zo zahraničia opakovane hodnotená veľmi pozitívne.

Boj proti terorizmu, užšia spolupráca európskych inštitúcií a, samozrejme, migračná kríza a jej ďalšie riešenie sú ťažiskovými témami aj nášho predsedníctva v Rade EÚ, kde posun dopredu urobilo už prvé zasadanie ministrov vnútra v Bratislave. Opatrenia ako rozhodnutie o spoločnej pobrežnej a hraničnej stráži EÚ, fungovanie agentúry Frontex, rovnako pokračovanie napĺňania dohody s Tureckom ohľadne výmeny migrantov a utečencov sú oblasti, ktorým budeme počas tohto polroka venovať zvýšenú pozornosť.

A, prirodzene, témy bezpečnosti, terorizmu a migračnej krízy budú aj agendou neformálneho samitu EÚ, ktorý sa uskutoční v septembri v Bratislave. Ak sme na ostatnom stretnutí krajín V4 uzavreli dohodu o tom, že chceme na bratislavský samit predložiť spoločný návrh, ako pokračovať v európskom integračnom projekte, v čom zlepšiť spoluprácu členských krajín a inštitúcií EÚ a ako zatraktívniť Úniu pre občanov, bude téma bezpečnosti a boja proti terorizmu určite kľúčovou súčasťou tohto dokumentu.

Bude dobré nielen pre naše krajiny, ale aj pre Úniu ako celok, ak sa V4 stane motorom zmien v tom smere, aby EÚ venovala maximálnu pozornosť tým témam a riešeniam, ktoré od nej obyvatelia členských krajín očakávajú najviac. To je aj cesta, ako posilniť dôveru a podporu ľudí pre európsky projekt ako taký.

Zdroj: http://komentare.hnonline.sk/dnes-pise/799755-bezpecnost-potom-ostatne