Robert Fico: Občan a spravodlivý štát

Slovenská vláda stojí pred jednou z najnáročnejších úloh svojho pôsobenia, za ktorú považuje boj s korupciou. Počas uplynulých troch mesiacov som uskutočnil celý rad aktivít nielen na medzinárodnom poli, ale aj smerom k slovenskej verejnosti, ktoré dokazujú náš záujem budovať právny a spravodlivý štát. Som presvedčený, že riešenie problému sa môže uskutočniť len v systémových opatreniach, pretože len štát a jeho inštitúcie v spolupráci s občanom dosiahnu reálne výsledky. 

Zodpovednosť voči občanom ma vedie realizovať také riešenia v boji s korupciou, ktoré posilňujú ich postavenie. Vytvorili sme právny rámec, ktorý definuje hranice platieb v hotovosti, elektronické trhovisko, zákon o ochrane oznamovateľa, protischránkový zákon. Podpísali sme dohodu s OECD, ich experti uskutočnia na Slovensku audit. Našu efektívnosť opierame o spoluprácu s mimovládnym sektorom a so samotnými občanmi. Z tohto dôvodu som sa stretol s predstaviteľmi Transparency International Slovensko, Aliancie Fair-play a Nadácie Zastavme korupciu. Spoločne predstavíme návrhy na zlepšenie zákona o oznamovateľoch protispoločenskej činnosti, na zvýšenie otvorenosti a transparentnosti a zlepšenie hodnotenia orgánov činných v trestnom konaní a napokon aj návrhy na zlepšenie zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Nezastupiteľnú úlohu v efektívnom boji s korupciou má občan. Primátori a starostovia dostali môj list, aby sa nebáli nahlasovať korupciu. Zároveň som veľvyslancov partnerských krajín EÚ a NATO informoval o protikorupčných aktivitách vlády a o zavádzaní nových systémových zmien v boji proti korupcii. Za veľmi prínosné považujem rokovania s dekanom medzinárodnej protikorupčnej akadémie pôsobiacej v susednom Rakúsku, ktorá bola založená z iniciatívy Interpolu, OLAF-u a Úradu OSN pre drogy a kriminalitu. Máme záujem spolupracovať s nimi a prehĺbiť spoluprácu na poli boja proti korupcii. Téma posilnenia právneho štátu rezonovala aj na mojom stretnutí s predstaviteľmi Rule of Law, ktorá je spoločnou iniciatívou podnikateľských združení, zamestnávateľských asociácií a obchodných komôr za účelom posilnenia Slovenska ako právneho štátu.

Ako teda vidieť, budovanie spravodlivého štátu je systémový proces, ktorý si vyžaduje čas a zároveň rešpekt k inštitúciám. Vítam spoluprácu občanov, ktorí sa neboja nahlásiť korupciu a verím, že takých bude čoraz viac. Som presvedčený, že len občianska statočnosť v reálnom živote môže zvíťaziť nad korupciou a vytlačiť ju na okraj spoločnosti.

Zdroj: http://komentare.hnonline.sk/dnes-pise/945822-obcan-a-spravodlivy-stat