Robert Fico sa stretol s expertmi GRECO, ktorí sa zaoberajú bojom proti korupcii

18.10.2017

Predseda vlády sa v Štrasburgu stretol s expertmi GRECO, ktorí sa zaoberajú bojom proti korupcii. „GRECO nás pravidelne hodnotí. Prvé hodnotenie Slovenska bolo v roku 2000, následne 2008 a 2013. Aktuálne dokončujú štvrté kolo hodnotenia,“ povedal premiér, ktorý s predstaviteľmi tejto inštitúcie diskutoval o protikorupčných opatreniach, ktoré Slovensko zaviedlo a o konkrétnych aktivitách vlády v tejto oblasti. „Stále je pred nami jedna úloha, ako dosiahnuť v parlamente ústavnú väčšinu, na zmenu príslušných zákonov pokiaľ ide o majetkové priznania,“ povedal predseda vlády a informoval predstaviteľov o vytvorení komisie, ktorú zriadil predseda NR SR.

Premiér hovoril s expertmi aj o tom, že Slovensko pripravuje celý rad nových právnych predpisov, či už ide o ochranu oznamovateľov korupcie, ale zaujímali sa aj ako fungujú opatrenia, ktoré sa na Slovensku zaviedli pri obmedzeniach platieb v hotovosti. „Je to jeden z najefektívnejších spôsobov boja proti korupcii,“ zdôraznil premiér a oboznámil zástupcov GRECO aj s protischránkovým zákonom, ktorý je významným krokom k transparentnosti vynakladania verejných zdrojov. Robert Fico vyzval GRECO, ako renomovanú, odbornú spoločnosť, ktorá sa zaoberá len touto témou, aby aktívnejšie vstupovala do krajín pri pomoci s bojom proti korupcii a poskytovala verejne svoj pohľad. 

Predseda vlády SR taktiež zdôraznil, že Slovenská republika je jedna z najslobodnejších krajín na svete pokiaľ ide o slobodu tlače. „Boli prípady, kedy média pomohli v boji proti korupcii, lebo ich zverejnili,“ povedal Robert Fico počas brífingu na pôde skupiny GRECO a uviedol, že sa pripravuje model, v ktorom sa bude rozoberať každá jedna inštitúcia, kde úradník bude mať možnosť vytvoriť atmosféru v rámci, ktorej by sa mohol korupčne správať. „Tento model nám umožní sprísniť pravidlá alebo prísnejšie kontrolovať úradníka,“ povedal predseda vlády.
 
Skupina štátov proti korupcii - GRECO - bola založená v roku 1999. Tvoria ju zástupcovia 49 krajín a jej cieľom je zlepšovať schopnosť členských krajín bojovať proti korupcii a pravidelne monitorovať súlad ich aktivít s protikorupčnými štandardmi Rady Európy.GRECO je profesionálna inštitúcia, ktorá poskytuje len odporúčania, nie technickú pomoc. Technickú pomoc v boji proti korupcii dostane Slovenská republika od OECD a od Medzinárodnej protikorupčnej akadémie v Rakúsku. 

22857