Robert Fico v Bielorusku:Za absolútnu prioritu považujeme spoluprácu v oblasti farmácie

25.11.2016

Minsk 25. novembra (TASR) - Ako absolútnu prioritu sme označili spoluprácu v oblasti farmaceutického priemyslu. Slovenský premiér Robert Fico to dnes vyhlásil v Minsku na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom bieloruskej vlády Andrejom Kobjakovom. Premiér Fico rokoval taktiež s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom.

"Ide predovšetkým o výskum, ale aj samotnú produkciu liečiv, ktoré sa budú používať ako na liečbu onkologických chorôb, tak aj ďalších ťažkých ochorení," vysvetlil Fico.
Slovensko ponúkalo ďalej spoluprácu slovenských firiem, ktoré vyrábajú špeciálne laserové zariadenia na spracovanie veľmi tvrdého a mokrého dreva, spoluprácu v oblasti gumárenského priemyslu a oblasti energetiky.

"Piatou oblasťou je oblasť petrochemických výrobkov. Predovšetkým je tu záujem niektorých bieloruských firiem dovážať na územie Slovenska petrochemické výrobky, ako napríklad v podobe skvapalneného plynu," uviedol Fico.

Ďalej uviedol, že Slovensko ako predsedajúca krajina EÚ má záujem sa podieľať na diskusiách týkajúcich sa vzťahov medzi Bieloruskom a Úniou. "Vítam, že vo februári tohto roku bola zrušená absolútna väčšina sankcií voči Bielorusku. Sankcie sú škodlivé a nikomu neslúžia," konštatoval slovenský premiér, pričom dodal, že jeho postoj voči sankciám je otvorene kritický.

Taktiež dnes sa viedli konkrétne rozhovory o možnom obsahu programu Východné partnerstvo. Premiér Fico upozornil, že nemôžu byť iba formálnymi deklaráciami, ale musia mať svoj konkrétny obsah.

Slovenský premiér zároveň ocenil, že v dialógu, ktorý sa začal v roku 2003, keď krajinu navštívil ako opozičný poslanec prvýkrát, pokračovala jeho vláda, keď v roku 2009 navštívil Bielorusko minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Pripustil, že po roku 2010 došlo k ochladeniu vzájomných vzťahov.

Slovensko považuje podľa premiérových slov Bielorusko za spriatelenú krajinu. "Mrzí ma jedna vec, že kvalitu vzťahov, ktorá sa postupne budovala a do ktorých Slovensko investovalo, sa nám doteraz nepodarilo pretaviť do lepších ekonomických vzťahov," uviedol.

Bieloruského premiéra Fico oficiálne pozval na návštevu Slovenska. Privítal by, ak by sa táto návšteva prelínala so zasadnutím Zmiešanej komisie pre hospodársku spoluprácu.
Bieloruský premiér uviedol, že návštevu slovenskej delegácie považuje za presvedčivé svedectvo priateľského postoja Slovenska a jeho pripravenosti ku konštruktívnemu a spoločnému hľadaniu možností oživenia vzájomnej spolupráce. "Vo vzájomných vzťahoch sme už dosiahli veľa, aktívne rozvíjame obchodné a ekonomické väzby, vytvorili sme zmluvno-právny základ, posilňujeme regionálne, kultúrne, vzdelávacie ale aj vedecké kontakty," povedal Kobjakov.

Výsledky z roku 2015 svedčia podľa neho o tom, že obchodná výmena medzi Bieloruskom a Slovenskom činila asi 170 miliónov dolárov, zatiaľ čo pred piatimi rokmi to bolo 270 miliónov dolárov. "Domnievam sa, že sa stotožníte so mnou v tom, že pokiaľ ide o bielorusko-slovenské ekonomické a obchodné väzby, potrebujeme urobiť maximum, aby sme zvýšili nielen kvantitatívnu zložku našej obchodnej výmeny, ale aj kvalitatívnu," dodal bieloruský premiér.

Slovenský premiér počas svojej pracovnej návštevy Bieloruska podpísal komuniké o spolupráci medzi SR a Bieloruskom a medzivládnu dohodu medzi rezortmi vnútra o spolupráci pri mimoriadnych situáciách. V Minsku zároveň slávnostne otvoril nové priestory slovenského zastupiteľského úradu v Bielorusku a zúčastnil sa kladenia vencov pri Pomníku víťazstva na Námestí víťazstva.


Tlačová konferencia predsedu vlády SR Roberta Fica a predsedu vlády Bieloruska Andreja Kobjakova v Minsku



21512