Rokovací poriadok

Hospodárskej a sociálnej rady Slovenskej republiky



Článok 1
Úvodné ustanovenie

  1. Hospodárska a sociálna rada Slovenskej republiky (ďalej len „rada“) schvaľuje na základe § 4, ods. 3 písm. g) zákona č. 103/2007 Z. z. o trojstranných konzultáciách na celoštátnej úrovni a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o tripartite) tento Rokovací poriadok rady.
  2. Rokovací poriadok rady upravuje členstvo v rade a spôsob preukazovania členstva, prípravu a priebeh rokovania rady, prijímanie záverov rokovania plenárneho zasadnutia, spôsob rokovania predsedníctva, vyhotovovanie záznamov orgánov rady a zloženie a spôsob činnosti poradných orgánov rady a sekretariátu.


Článok 2

Členstvo v rade

Členstvo v rade preukazuje každá strana doručením rozhodnutia príslušného orgánu, ktorý člena schválil; písomné oznámenie o zmene členstva musí byť doručené ostatným stranám a sekretariátu rady najneskôr pred zasadnutím rady.



Článok 3

Príprava plenárneho zasadnutia


  1. Na plenárne zasadnutie predkladajú vláda (§ 3 ods. 1 a § 5 zákona o tripartite) a sociálni partneri materiály a stanoviská v písomnej aj elektronickej forme.
  2. Za včasné predloženie materiálov zodpovedá predkladateľ.
  3. Materiály, ktoré sú na programe plenárneho zasadnutia doručí predkladateľ na sekretariát rady v počte piatich podpísaných vyhotovení najneskôr desať kalendárnych dní pred termínom plenárneho zasadnutia a súčasne zašle materiál elektronicky. Sekretariát rady bez zbytočného odkladu zašle materiál v elektronickej forme sociálnym partnerom. Podpísaný materiál doručí sekretariát rady bez zbytočného odkladu vláde a sociálnym partnerom.
  4. V prípade mimoriadneho plenárneho zasadnutia predkladateľ doručí materiál v písomnej aj elektronickej forme sekretariátu rady najneskôr tri kalendárne dni pred termínom plenárneho zasadnutia; sekretariát rady doručí materiál bez zbytočného odkladu sociálnym partnerom.
  5. Sociálni partneri zaujmú k materiálom stanovisko a zašlú ho na sekretariát rady najneskôr dva kalendárne dni pred termínom plenárneho zasadnutia. Sekretariát rady doručí stanoviská sociálnym partnerom bez zbytočného odkladu, spravidla v ten istý deň.
  6. Materiál, ktorý sa týka problematiky, pre ktorú bol zriadený poradný orgán podľa článku 8, sa predkladá spolu so stanoviskom tohto poradného orgánu.
  7. Plenárne zasadnutie môže po dohode vlády a sociálnych partnerov v neodkladných prípadoch rokovať o materiáli predloženom priamo na plenárnom zasadnutí alebo na základe ústnej informácie.


Článok 4

Plenárne zasadnutie

  1. Rada zasadá podľa potreby, spravidla raz za mesiac. V naliehavých prípadoch môže predseda rady zvolať aj mimoriadne plenárne zasadnutie, ak o tom rozhodne predsedníctvo. Plenárne zasadnutie zvoláva a riadi predseda rady na základe schváleného plánu práce rady. Predseda rady v súlade so závermi predsedníctva určí miesto, čas a oznámi návrh programu rokovania rady. Týmito úlohami môže predseda rady poveriť podpredsedu rady; pri poverovaní rešpektuje rovnosť sociálnych partnerov a striedavo poveruje oboch podpredsedov.
  2. Plenárne zasadnutie je neverejné.
  3. Program plenárneho zasadnutia schvaľuje rada na návrh predsedníctva. Z programu plenárneho zasadnutia môže byť materiál stiahnutý len so súhlasom predkladateľa.
  4. Podkladom pre zostavenie plánu práce rady sú najmä plán práce vlády Slovenskej republiky, plán legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky a návrhy sociálnych partnerov.
  5. Účasť člena rady na plenárnom zasadnutí je nezastupiteľná. Neprítomnosť na plenárnom zasadnutí oznámi vláda a príslušný sociálny partner sekretariátu rady.
  6. Na schválenie programu a procedurálnych návrhov sa vyžaduje súhlas vlády a sociálnych partnerov, ak tento rokovací poriadok neustanovuje inak.
  7. Plenárne zasadnutie je schopné rokovať a prijímať závery, ak sú na jeho zasadnutí prítomní najmenej štyria členovia rady, ktorí sú členmi vlády, najmenej štyria členovia rady zastupujúci zamestnávateľov a najmenej štyria členovia rady zastupujúci zamestnancov.
  8. Na plenárne zasadnutie si môžu členovia rady k jednotlivým bodom programu prizvať najviac päť odborníkov za každú stranu, ktorým predsedajúci rady udelí slovo, ak o to požiada člen rady.
  9. Predkladateľom materiálu za vládu je spravidla príslušný minister (v jeho neprítomnosti štátny tajomník) alebo vedúci ostatného ústredného orgánu štátnej správy (v jeho neprítomnosti zástupca vedúceho ostatného ústredného orgánu štátnej správy). Predkladateľom materiálu za sociálneho partnera je príslušný člen rady.
  10. K materiálu predloženému príslušným ministrom alebo štátnym tajomníkom prednesie stanovisko poverený zástupca sociálneho partnera.
  11. Na požiadanie jedného zo sociálnych partnerov je predseda rady povinný prerušiť rokovanie plenárneho zasadnutia na čas určený predsedom rady za účelom vysvetlenia si stanovísk.
  12. Na rokovanie rady môžu byť po súhlase predsedníctva alebo plenárneho zasadnutia prizvané aj iné osoby.


Článok 5

Závery rokovania plenárneho zasadnutia

  1. Závermi rokovania plenárneho zasadnutia sú dohody, stanoviská a odporúčania, ktoré sú súčasťou materiálu predkladaného na rokovanie orgánu, ktorý materiál ďalej prerokúva alebo o ňom rozhoduje.
  2. Závery rokovania predseda rady jednoznačne a presne formuluje do záznamu z plenárneho zasadnutia.
  3. Ak sú stanoviská vlády a sociálnych partnerov k predloženému materiálu zhodné, je záverom z rokovania plenárneho zasadnutia spoločné stanovisko.
  4. Ak sú stanoviská k predloženému materiálu rozporné, je súčasťou záverov z rokovania plenárneho zasadnutia stanovisko vlády a každého sociálneho partnera; v takom prípade sa stanoviská sociálnych partnerov doplnia do záverov. Ak má jeden zo sociálnych partnerov rozporné stanovisko k materiálu, je možné opätovne materiál prerokovať.
  5. Ak počas rokovania rady zmení jeden zo sociálnych partnerov stanovisko, potvrdia podpisom všetci partneri zmenené stanovisko priamo na rokovaní.
  6. O záveroch z rokovania plenárneho zasadnutia informujú verejnosť prostredníctvom médií zástupcovia vlády a sociálnych partnerov na spoločnej tlačovej konferencii, v čase dohodnutom počas rokovania rady.
  7. Sekretariát rady zverejní záznam z rokovania na internetovej stránke Úradu vlády Slovenskej republiky.


Článok 6

Predsedníctvo

  1. Rokovania predsedníctva sa zúčastňujú členovia predsedníctva určení podľa § 8 ods. 1 písm. a) až f) zákona o tripartite. Rokovania predsedníctva sa zúčastňuje aj tajomník sekretariátu rady, a prizvaní poradcovia vlády a sociálnych partnerov. Za vládu a každého sociálneho partnera môžu byť prizvaní najviac dvaja poradcovia, ak sa predsedníctvo nedohodne inak.
  2. Zasadania predsedníctva sa konajú podľa plánu rokovaní tohto orgánu, spravidla desať dní pred termínom plenárneho zasadnutia.
  3. K jednotlivým bodom programu môžu byť prizvaní ďalší členovia rady.
  4. Predbežný návrh programu plenárneho zasadnutia doručí sekretariát rady členom predsedníctva najneskôr tri dni pred rokovaním predsedníctva.
  5. Rokovanie predsedníctva zvoláva a vedie predseda rady a v čase jeho neprítomnosti predsedom poverený podpredseda rady. Predseda pri poverovaní rešpektuje rovnosť sociálnych partnerov a striedavo poveruje oboch podpredsedov. Závery predsedníctva sú prijaté, ak s nimi vyslovili súhlas zástupcovia vlády a sociálnych partnerov.
  6. Mimoriadne zasadnutie predsedníctva zvolá predseda rady na požiadanie, ktoréhokoľvek sociálneho partnera do troch dní.
  7. Na návrh predsedu môžu byť závery predsedníctva vo výnimočnom prípade urobené aj písomnou alebo elektronickou formou. (per rollam).
  8. Na prijímanie záverov rokovania predsedníctva sa vzťahuje primerane článok 5.


Článok 7

Záznam z plenárneho zasadnutia a predsedníctva

  1. Z plenárneho zasadnutia a predsedníctva vyhotovuje sekretariát rady písomný záznam najneskôr do dvoch dní odo dňa plenárneho zasadnutia. Záznam obsahuje najmä dátum a miesto plenárneho zasadnutia, program, meno predsedajúceho, mená prítomných, stanoviská sociálnych partnerov a závery k prerokovaným materiálom.
  2. Rozporné stanovisko vlády a sociálnych partnerov sa uvedie v zázname z rokovania rady. Stanoviská vlády a sociálnych partnerov tvoria prílohu záznamu.
  3. Záznam z plenárneho zasadnutia podpisujú predseda rady a podpredsedovia rady. V prípade neprítomnosti predsedu rady podpisuje záznam zástupca vymenovaný vládou, ktorého určí predseda rady. V prípade neprítomnosti niektorého z podpredsedov podpisuje záznam ďalší člen predsedníctva za toho sociálneho partnera, ktorého podpredseda je neprítomný.
  4. Záznamy z plenárneho zasadnutia sekretariát rady doručí členom rady do siedmich dní odo dňa plenárneho zasadnutia.
  5. Ustanovenia bodov 1 až 4 sa primerane použijú pre vyhotovovanie záznamov z predsedníctva.


Článok 8

Poradné orgány

  1. Pre jednotlivé oblasti svojho pôsobenia môže rada zriadiť svoje poradné orgány, ktoré sa skladajú z odborníkov, ktorých určia zástupcovia vlády a sociálnych partnerov. V rozhodnutí o zriadení poradného orgánu rada určí najmä:
    • a) jeho názov,
    • b) oblasť pôsobenia,
    • c) čas, na ktorý sa zriaďuje,
    • d) zloženie jeho členov, predsedu a dvoch podpredsedov,
    • e) ďalšie pravidlá potrebné pre jeho činnosť.
  2. Rokovania poradného orgánu sa zúčastňujú jeho členovia a tajomník sekretariátu rady. K jednotlivým bodom programu môžu byť prizvané ďalšie osoby.Zasadnutia poradného orgánu sa konajú podľa potreby alebo podľa plánu rokovaní tohto orgánu.
  3. Návrh programu rokovania a potrebné podklady doručí sekretariát členom poradného orgánu spravidla najneskôr tri dni pred zasadnutím.
  4. Rokovanie poradného orgánu zvoláva a vedie jeho predseda a v čase jeho neprítomnosti ním poverený podpredseda. Stanovisko poradného orgánu je prijaté, ak s ním vyslovili súhlas odborníci za vládu a za sociálnych partnerov.


Článok 9

Sekretariát rady

Sekretariát rady vecne, organizačne a administratívne zabezpečuje činnosť rady a predsedníctva. Sekretariát riadi tajomník, ktorého vymenúva a odvoláva predseda rady na návrh predsedníctva.


Článok 10

Záverečné ustanovenia

1. Rokovací poriadok nadobúda platnosť a účinnosť dňom schválenia radou.

2. Zmeny a doplnenia Rokovacieho poriadku rady schvaľuje na návrh vlády alebo niektorého zo sociálnych partnerov plenárne zasadnutie.



V Bratislave 5. apríla 2007 354