Slováci môžu dostať peniaze na vlastnú elektrinu. Od únie

Dátum:22.01.2014, Autor: Pejko Miroslav
Bratislava - Slováci si budú môcť vyrábať vlastnú elektrinu a Európska únia im na to prispeje. Ak sa domácnosť rozhodne umiestniť si na strechu napríklad slnečný panel, mohla by na jeho kúpu získať dotáciu približne vo výške 1 500 eur.
Štát preto v týchto týždňoch rokuje s Bruselom o tom, aby sme z nášho balíka eurofondov mohli vyčleniť sumu na podporu malých elektrární na strechách súkromných domov. Podľa informácií HN by na to únia mohla dať desiatky miliónov eur. "Ďalšie podrobné podmienky a rámce poskytnutia budú rozpracované až po schválení operačného programu Európskou komisiou," odkázal hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano. Práve tento rezort by mal tieto peniaze v budúcnosti rozdeľovať.


Možno už v lete

Podľa neoficiálnych informácií by ľudia mohli žiadať o podporu už od prvého júla. V praxi by domácnosť s priemernou spotrebou mohla vďaka vlastnému zdroju elektriny ušetriť 300 eur ročne. Znamená to, že investícia do slnečných panelov by sa jej vrátila približne po ôsmich rokoch.
"Finančná podpora bude nastavená v takej výške, aby sa návratnosť prostriedkov na vybudovanie zdroja s výkonom od 2 do 3 kW pohybovala na úrovni 7 až 10 rokov," potvrdil podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny (Smer-SD). Práve exminister dopravy prišiel ešte minulý rok s nápadom dotovať malé strešné elektrárne.

Len pre vlastnú spotrebu

Doteraz boli elektrárne na strechách domov podporované len pre potreby elektrizačnej siete. To znamená, že hoci dom mal na streche slnečné panely, energiu z nich priamo nespotreboval. Tá išla do verejnej siete a domácnosť za vyrobenú elektrinu dostávala peniaze od distribučných spoločností.
Po novom však majú domácnosti vyrábať elektrinu iba pre seba. "Dôležité je, že zákon už takéhoto vlastníka elektrárne nepovažuje za podnikateľa," poznamenal zastupujúci riaditeľ v Slovenskej asociácii fotovoltického priemyslu Pavel Šimon.


Ako štát podporí malé strešné elektrárne

Domácnosti budú môcť žiadať o jednorazovú dotáciu približne 1 500 eur.
Investícia do elektrárne by sa im tak mala vrátiť do 7 až 10 rokov.
Štát preto rokuje o využití desiatok miliónov z eurofondov.