Slovenská menšina v Maďarsku je historický a kultúrny klenot, ktorý chceme zachovať

02.10.2012
prezrieť fotogalériu Prezrieť fotogalériu

Slováci žijúci v Maďarsku majú od 2. októbra 2012 nové kultúrne stredisko zamerané na podporu ich národného povedomia a kultúrnej identity. Slovenský dom v obci Mlynky vznikol vďaka finančnej podpore slovenskej a maďarskej vlády a na jeho slávnostnom otvorení sa zúčastnili obaja premiéri, Robert Fico aj Viktor Orbán.

„Tento dom je podľa mňa dôkazom, že ak existuje obojstranná dobrá vôľa a záujem, sme schopní riešiť aj citlivé či problematické otázky,“ povedal v príhovore predseda vlády SR Robert Fico a dodal, že otvorenie nového Slovenského domu, strediska pilíšskych Slovákov, predstavuje významný krok v posilňovaní národnej identity občanov hlásiacich sa k slovenskej národnostnej menšine v Maďarsku. „Verím, že stredisko bude slúžiť nielen miestnym, ale aj Slovákom z celého pilíšskeho regiónu, bude miestom, v ktorom môže byť pestovaný slovenský jazyk a slovenská kultúra a prostredníctvom ktorého aj mladá generácia môže objavovať a spoznávať svoje národné korene,“ uviedol Robert Fico.

Slovenská menšina v Maďarsku je počtom malá, ale z historického a kultúrneho hľadiska predstavuje podľa slov Roberta Fica klenot, ktorý treba zachovať. Pilíšski Slováci totiž udržiavajú jazykové, kultúrne, ale aj gastronomické tradície, ktoré na Slovensku už pomaly zanikajú.

V maďarských Mlynkoch sa uskutočnilo aj bilaterálne rokovanie oboch premiérov. Po jeho skončení Robert Fico opakovane zdôraznil záujem na dobrých susedských vzťahoch medzi Maďarskom a Slovenskom. V čase čoraz ťažšej hospodárskej krízy je podľa neho nevyhnutné venovať všetku energiu projektom, ktoré majú viesť k úspechu a nevenovať sa témam, ktoré spôsobujú ťažkosti. Za dôležité označil naštartovanie činnosti dvanástich zmiešaných slovensko-maďarských komisií. „Ich činnosť vytvára predpoklady na to, aby sa komplikované, citlivé otázky prediskutovali na úrovni expertov,“ objasnil. Podstatné podľa Roberta Fica je, že sa uzatvoril problém výstavby mosta medzi Komárnom a Komáromom a bolo podpísané memorandum o prepojení našich krajín plynovou prípojkou, tzv. severojužnom prepojení. Rokovanie s maďarským premiérom označil za konštruktívne, pragmatické a zamerané na konkrétne oblasti spolupráce do budúcnosti. „Ukazuje sa, že pri riešení hospodárskej krízy sme úspešnejší, keď spolupracujeme a hľadáme vzájomne výhodné riešenia,“ skonštatoval Robert Fico.

Slovensko aj Maďarsko v súčasnosti čelia podobným ťažkostiam spôsobeným hospodárskou krízou. „Energiu musíme vynakladať predovšetkým na konsolidáciu verejných financií, boj proti vysokej nezamestnanosti a proti všetkým ostatným negatívnym javom,“ povedal Robert Fico. Viktor Orbán uviedol, že hoci ešte pred desiatimi rokmi bolo Maďarsko v lepšej ekonomickej kondícii ako Slovensko, situácia sa teraz obrátila. No obe krajiny musia bojovať s krízou. "Ak by som mal pomenovať krajinu a premiéra, ktorí sa najlepšie pasujú s krízou, musel by som Slovensko a Roberta Fica zaradiť na prvé miesto," vyzdvihol Viktor Orbán. Premiéri sa dohodli na spoločnom vystúpení na ekonomickom fóre, ktoré sa má konať v novembri v Budapešti. Je podľa nich nevyhnutné vysvetľovať slovenskej a maďarskej verejnosti, ale aj iným krajinám, že konsolidácia verejných financií nie je len vnútornou záležitosťou jedného štátu, ale je to niečo, čo musí urobiť celá Európa.

Príhovor Roberta Fica pri otvorení Slovenského domu v Mlynkoch



Robert Fico hovorí s krajanmi v Mlynkoch



9487