Účastníci medzinárodnej konferencie o penzijných reformách: 2. dôchodkové piliere klesajú na popularite

14.02.2020

V Bratislave sa dnes, štvrtok 13. februára 2020, uskutočnila medzinárodná konferencia Dôchodky v 21. storočí – 2. piliere a ďalšie otázky pod záštitou Úradu vlády SR. Na konferencii v kongresovom centre hotela Crowne Plaza vystúpili ekonómovia aj bývalí členovia vlád zo Slovenska, Spojeného kráľovstva, Talianska, Poľska, Maďarska, Lotyšska aj Českej republiky.
 
Podujatie otvoril vedúci Úradu vlády SR Matúš Šutaj-Eštok. Vo svojom prejave zdôraznil, že dôchodková politika patrí medzi najťažšie témy verejnej politiky: „Táto téma si vyžaduje starostlivé zvažovanie faktorov sociálnej spravodlivosti, ako aj analytických úsudkov modernej ekonomickej vedy.“  Ako dodal, v tejto súvislosti je potrebné počúvať predovšetkým skutočných expertov a varoval pred reformami vedenými najmä ideologickými pohnútkami.
 
Účastníci sa v úvodných fázach konferencie venovali zhodnoteniu moderných nástrojov ekonomickej vedy, využiteľných v ekonomike dôchodkov, akými sú napríklad techniky generačných účtov či mikrosimulačné modely. Britský ekonóm Martin Weale, bývalý člen menového výboru Bank of England, podčiarkol, že samotná ekonomická veda má dnes dostatok analytických nástrojov. „Problém je politika,“ povedal, „v mnohých krajinách politici zasahujú do dôchodkového systému bez ohľadu na ekonomické analýzy.“
 
V podobnom duchu sa vyjadrila aj profesorka Elsa Fornerová z Turínskej univerzity, bývalá talianska ministerka práce a sociálnych vecí: „Politici majú na jednej strane nereálne očakávania, napríklad vzhľadom na ochotu občanov stať sa aktívnymi sporiteľmi či investormi, na druhej strane  do dôchodkových systémov zasahujú príliš často a neodborne."
 
V druhej časti konferencie sa účastníci sústredili na otázku budúcnosti 2. pilierov v strednej a východnej Európe. Rečníci diskusného panelu konštatovali, že po tom, ako 2. pilier zrušilo Poľsko a Maďarsko, teda krajiny, ktoré ho kedysi ako prvé v regióne zavádzali, sa k podobnému kroku verejne odhodláva aj estónska vláda.
 
Kapitalizačné schémy môžu mať zmysel, ale treba si uvedomiť, že majú v skutočnosti veľké reálne obmedzenia,“ povedal Nicholas Barr z Londýnskej ekonomickej školy. „Často ani profesionálni ekonómovia nevenujú toľko pozornosti svojim investíciám, koľko predpokladajú u typického sporiteľa.“Dodal, že náklady kapitalizačných schém sú oveľa vyššie, ako si to budúci dôchodcovia predstavujú, čo prispieva k nepríjemným prekvapeniam pri samotných výplatách dôchodkov.
 
Účastníci napriek kritike niektorých aspektov zavádzania 2. pilierov varovali aj pred ich neuváženými demontážami, osobitne v prípade, ak k zrušeniu kapitalizačných fondov vedú len krátkodobé rozpočtové ciele. “Druhé piliere rozhodne boli zavádzané s podporou mnohých falošných argumentov, to ale neznamená, že ich kritici vždy postupujú racionálne, často naopak,“ poznamenal András Simonovits, ekonóm z Maďarskej akadémie vied.
 
Úrad vlády SR bude v budúcnosti podporovať organizáciu medzinárodných fór a diskusií aj na iné odborné témy -  považuje ich za prínos pri tvorbe či zmenách verejných politík v Slovenskej republike.


Úrad vlády SR
www.vlada.gov.sk

Účastníci medzinárodnej konferencie o penzijných reformách: 2. dôchodkové piliere klesajú na popularite

Späť na fotogalériu
 

27339