Vážny chce zvýhodniť prenájmy úľavou dane

Dátum:29.10.2013, Autor: Pejko Miroslav; Hospodárske noviny

Nehnuteľnosti. Bonus by mal naštartovať trh s nájomnými bytmi, ktorých je v porovnaní s minulým rokom o 13-tisíc menej.
Bratislava - Tisícky majiteľov bytov by mali platiť z príjmov z prenájmu nižšie dane ako v súčasnosti. S takýmto návrhom prichádza podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny (Smer-SD). Vlastníci bytov sa tak môžu po novom dočkať bonusu za to, že ich prenajímajú. Zatiaľ totiž majú oslobodených len prvých päťsto eur príjmu.
Politici chcú prenájmy podporovať, aby sa ľudia mohli jednoduchšie a rýchlejšie presunúť za prácou do iného mesta. Vážny už kvôli tomu oslovil aj rezort financií. "Ministerstvo v úzkej spolupráci s podpredsedom vlády bude hľadať riešenie na podporu rozvoja nájomného bývania," odkázal šéf tlačového odboru rezortu Radko Kuruc.

Pomohli by paušálne výdavky
Odkedy by zvýhodnenie malo platiť, nie je jasné. Novinka by však mohla konečne odštartovať aj náš trh s prenájmami. Ich počet na Slovensku v posledných rokoch klesol o pätinu. Zatiaľ čo ešte v roku 2010 ich bolo vyše 64-tisíc, vlani prenajímali vlastníci len 51-tisíc bytov.
Podpora nájmov zo strany štátu je podľa Zdena Kezmana z Bratislavskej bytovej kancelárie dobrý nápad. Pomohlo by však aj to, ak by sa vrátili paušálne výdavky pre nájomcov. Majitelia bytov si vďaka nim mohli ešte vlani odpočítať od príjmu z nájmu 40 percent.
O túto výhodu však už vlani prišli a podľa nového zákona si môžu z príjmu odpočítať len 500 eur. Ak si chcú znížiť dane o väčšiu sumu, musia svoje výdavky spojené s prenájmom daňovému úradu presne podložiť dokladmi. "Určite by trhu pomohlo, keby sa vrátili paušálne výdavky. Účtovníctvo bolo jednoduché, teraz musí nájomca prácne sledovať svoje náklady," upozornil Kezman.

Zaostávame za Západom
Slovensko pritom výrazne zaostáva v počte nájomných bytov za zahraničím. Napríklad v Nemecku je podľa Vážneho analýzy takmer polovica bytov na trhu na prenájom. A to aj vďaka podpore so strany štátu. U nás je podľa odhadov európskeho štatistického úradu podiel nájomných bytov len približne 8 percent. Sme na tom podobne ako ďalšie postkomunistické krajiny v regióne. Je to najmä preto, že ľudia dostali po páde socializmu byty za veľmi výhodné ceny, a tak ani nemali motiváciu hľadať podnájmy. Situácia sa však mení a pre mladých ľudí je čoraz náročnejšie kúpiť si vlastný byt.
"Aj organizácia OECD nám odporučila podporu nájomných bytov. V zahraničí je to bežné, u nás však systém podpory prakticky nefunguje," analytik Tatra banky Boris Fojtík. Aj podľa prognostika Slovenskej akadémie vied Vladimíra Baláža má podpora nájmov zo strany štátu svoj zmysel. "Je to dôležité najmä kvôli mobilite práce, teda ochote presťahovať sa za novým zamestnaním," poznamenal Baláž.

----

Aké opatrenia navrhuje Ľubomír Vážny na podporu nájmov

Daňové úľavy
Nájomca by si mohol znížiť dane za príjem z prenájmu nehnuteľností výraznejšie než v súčasnosti. Dnes mu štát dá bonus maximálne 500 eur. Ak si chce odpočítať viac, musí nájomca presne zdokladovať svoje výdavky spojené s prenájmom.
Zrýchlenie odpisov
Skrátenie doby odpisovania nehnuteľnosti za byt, ktorý trvalo slúži na nájomné účely, by podľa nového návrhu pomohlo pri výstavbe nájomných bytov. Možnosť zrýchlených odpisov nehnuteľností pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva využívajú aj v zahraničí, napríklad v Rakúsku.

PPP projekty
Štát alebo obce by sa podieľali na výstavbe nových bytových nájomných domov nepeňažnou formou, a to napríklad zabezpečením pozemku na výstavbu. Ten by bol daný do prenájmu s cieľom výstavby bytového nájomného domu.
5 až 10 percent
V prípade, že vláda prijme spomínané opatrenia na podporu rastu trhu s nájomnými bytmi, mohol by ich počet stúpnuť v najbližších piatich rokoch o päť až desať percent. Pri súčasnom počte 51-tisíc by tak išlo najviac o päťtisíc bytov.