Pellegrini: EÚ bude pokračovať v úsilí zachovať jednotu v hľadaní riešení

09.05.2019

Sibiu 9. mája (TASR) – Lídri Európskej únie jednomyseľne prijali spoločnú deklaráciu, ktorá stanovuje desať záväzkov, ktoré nám pomôžu vytvoriť silnejšiu a atraktívnejšiu Úniu, povedal vo štvrtok na brífingu v závere neformálneho summitu EÚ v rumunskom meste Sibiu premiér SR Peter Pellegrini.  

Asi najdôležitejším signálom vyslaným lídrami podľa neho je to, že Európska únia bude pokračovať v úsilí zachovať jednotu v hľadaní spoločných riešení, pretože "delenia a rozkoly už nesmú mať v budúcnosti svoje miesto".  

Pellegrini pripomenul, že summit v Sibiu mal byť pôvodne vyvrcholením skoro trojročného procesu reflexie o EÚ, ktorý štáty vo formáte EU27 iniciovali na bratislavskom summite počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ ako okamžitú reakciu na vtedajšie rozhodnutie britských občanov opustiť tento blok. Ako ďalej uviedol, summit v Sibiu mal byť prvým summitom po brexite, realita je však taká, že Spojené kráľovstvo je naďalej súčasťou Únie a nedá sa podľa neho predpokladať, dokedy to bude ešte trvať. 

Zdôraznil, že členské krajiny Únie nenútia nikoho z tohto bloku odísť. "Naopak tvrdíme, že Únia má mať dvere otvorené aj pre tých, ktorí sa chcú pripojiť k nášmu spoločnému priestoru hodnôt slobody a bezpečnosti po splnení príslušných kritérií," povedal premiér s tým, že tak aj vystúpil vo štvrtok pred kolegami premiérmi. 

"Zároveň sme sa venovali aj diskusii o prioritách novej strategickej agendy EÚ na roky 2019 až 2024, a to aj v dimenzii vonkajšej i vnútornej. Tento dokument by mal načrtnúť základné priority rozvoja EÚ a definitívne schválenie rozpracovanej agendy budeme schvaľovať 20.-21. júna 2019," spresnil. 
  

Priority v dokumente sú rozdelené do štyroch oblastí: ochrana občanov a slobôd, rozvoj ekonomickej základne a európsky model do budúcnosti, budovanie ekologicky únosnejšej a férovejšej a inkluzívnejšej budúcnosti, ako aj podpora ekonomických záujmov a hodnôt vo svete. 

Slovenské priority sa týkajú predovšetkým oblasti podpory jednotného trhu a priemyselnej politiky, sociálne spravodlivejšej Európy, technologickej modernizácie a digitalizácie, vnútornej bezpečnosti, ochrany pred ilegálnou migráciou, Schengenu, ale aj zahraničnej politiky a obrany. 

"Musíme zabezpečiť, aby prospech z celej európskej integrácie mali možno najširšie vrstvy obyvateľstva a nedelili sme sa na viac, či menej privilegovaných. Ako Slovensko vždy zdôrazňujme férovosť, rovnoprávnosť a socioekonomickú konvergenciu ako prierezové princípy v činnosti Európskej únie," uviedol Pellegrini.

"V oblasti klímy podporujeme na jednej strane implementáciu parížskej dohody... na druhej strane je potrebné zvážiť a vyvážiť klimatické opatrenia podporou pre priemysel, a to rozsiahlymi investíciami do najviac postihnutých sektorov hospodárstva a regiónov," dodal.  

V slovenskom kontexte ide podľa neho o automobilový priemysel alebo uhoľné regióny v krajine. "Dôležitým dlhodobým aspektom našej činnosti musí byť boj proti dezinformáciám , hybridnej vojne a antieurópskej propagande," uzavrel slovenský premiér. 

26564