Robert Fico: Aktívny štát a ceny energií

Viackrát som to povedal a zopakujem, že k oblastiam, kde je rozdiel prístupu k štátu, ľuďom aj ekonomike medzi vládami Smeru a pravice až priepastný, patria aj ceny energií. Majú zásadný vplyv na sociálnu úroveň ľudí aj ekonomiku krajiny, preto k nej pristupovali obe vlády Smeru ako k najvyššej priorite. V rokoch 2006 – 2010 sa nám podarilo ceny energií, na rozdiel od ich niekoľkonásobného rastu v rokoch predtým, udržať stabilné.

Po opätovnom nástupe do vlády sme priamo do jej programu zapísali záväzok opäť udržať cenovú stabilitu energií. Opäť sme zaviedli Radičovej vládou zrušenú povinnosť viazania cenových návrhov energetických monopolov na valné zhromaždenie a rast cien energií, ktorý počas vlády pravice opäť nastal, sa zastavil.

Dnes ideme ďalej. Pri pokračujúcej recesii v Európe a ozdravení verejných financií sa cenotvorba v oblasti energií stáva kľúčovým nástrojom, cez ktorý môžeme pomáhať ľuďom a súčasne podporiť konkurencieschopnosť i rast domácej ekonomiky. Z pôdy Rady solidarity a rozvoja sme ÚRSO adresovali odporúčanie, aby zvážil opatrenia, ktoré by mohli viesť k poklesu ceny elektrickej energie pre podnikateľský sektor. Súčasne sme legislatívne posilnili postavenie regulátora vo vzťahu k energetickým subjektom. Kým kvôli zlej privatizácii nemal nástroje, ako efektívne vstupovať do vnútorného prostredia tohto sektora, dnes má oveľa presnejšie informácie o vnútorných procesoch a presunoch v podnikoch, takže môže efektívnejšie regulovať aj cenotvorbu ako takú.

Výsledkom je, že vyhláška, ktorá je dnes v legislatívnom procese, umožní ÚRSO odmietnuť distribučné poplatky, umelo vznikajúce medzi materskými a dcérskymi spoločnosťami energetických podnikov, ktoré sa premietajú do koncovej ceny elektriny. Vďaka tomu môžeme očakávať významné, pravdepodobne takmer dvojciferné zníženie cien elektriny pre podnikateľský sektor. To v dnešnej ťažkej dobe zníži nákladovosť a posilní konkurencieschopnosť našich podnikov. Súčasne by sa malo prejaviť v miernom poklese cien pre domácnosti, pri ktorých novou legislatívou takisto posilňujeme kompetencie ÚRSO v oblasti ochrany spotrebiteľov.

Otázka prístupu k téme cien energií je jednou z oblastí, kde sa potreba a výhoda silného aktívneho sociálneho štátu, vstupujúceho do ekonomických procesov, ukazuje nad slnko jasnejšie.

Zdroj: http://hnonline.sk/ekonomika/c1-60254360-aktivny-stat-a-ceny-energii