Výročná správa o drogovej problematike v SR a EÚ - tlačová konferencia

15.11.2011

V  utorok 15. novembra 2011 sa v  priestoroch hotela Bôrik v Bratislave uskutočnila tlačová konferencia pri príležitosti zverejnenia  Európskej výročnej správy za rok 2011  o stave drogovej problematiky v Európe a na Slovensku. Výročná správa za rok 2011 bola paralelne zverejnená v rovnakom čase aj v Lisabone, kde sídli Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť. Správa obsahuje prehľad situácie v oblasti drog vo všetkých 27 členských štátoch EÚ a v Chorvátsku, Turecku a Nórsku.

Konferencia sa konala za účasti Brendana Hughesa z Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť, Alojza Nociara, národného koordinátora pre drogovú problematiku, Úrad vlády SR, Ľubomíra Okruhlicu, hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR pre oblasť medicíny drogových závislostí, Imricha Šteliara, vedúceho Národného monitorovacieho centra pre drogy a ďalších odborníkov z danej problematiky.

Vo výročnej správe sa uvádza, že niektoré európske krajiny zaznamenali, že syntetické opioidy nahradili na trhu heroín, ale aj napriek tomu sa užívanie heroínu aj naďalej podieľa na väčšine prípadov ochorení a úmrtí  súvisiacich s drogami v EÚ. Agentúra EÚ pre drogy EMCDDA odhaduje, že v EÚ a v Nórsku je 1,3 mil. pravidelných užívateľov opioidov a približne polovica užívateľov drog nastupujúcich na špecializovanú protidrogovú liečbu v Európe uvádza opioidy ako hlavnú problémovú drogu.

Injekční užívatelia drog patria k tým, ktorí podstupujú najväčšie riziko zdravotných problémov vyplývajúcich z užívania drog, ako sú infekcie prenášané krvou (napríklad HIV/AIDS, hepatitída typu B a C) alebo predávkovanie. Vo väčšine európskych krajín sa injekčné užívanie spája predovšetkým s užívaním opioidov, aj keď v niektorých krajinách súvisí s užívaním amfetamínov.

Miera injekčného užívania sa medzi užívateľmi opioidov nastupujúcimi na liečbu výrazne líši podľa jednotlivých krajín, od 10 % v Holandsku do viac ako 90 % v Lotyšsku a Litve .V údajoch od liečených klientov sa však poukazuje na celkový pokles injekčného užívania opioidov (najmä injekčného užívania heroínu) v Európe.

Aj napriek tomu, že za posledných 10 rokov sa EÚ podarilo dosiahnuť úspechy aj pri riešení problémov súvisiacich s infekciou HIV medzi injekčnými užívateľmi drog prostredníctvom širšej  dostupnosti prevencie, liečby a opatrení na znižovanie škôd, tak  agentúra taktiež poukazuje na vývoj trhu s heroínom a na nové obavy z možného prepuknutia epidémie HIV medzi injekčnými užívateľmi, najmä v marginalizovaných spoločenstvách.

Správa  konštatuje, že „zníženie mortality a morbidity v súvislosti s užívaním drog je stredobodom európskych protidrogových politík“. V niektorých krajinách sa uvažuje o zavedení programov zameraných na obdobia, o ktorých sa vie, že sú pre užívateľov opioidov rizikové (napr. prepustenie z väzenia, prerušenie liečby). V EÚ sú čoraz častejšie inovačné intervencie v tejto oblasti, napríklad školenia o predávkovaní a vydávanie naloxonu ( využívaného v substitučnej liečbe  a blokujúceho účinky opioidov) na domáce použitie. V súčasnej finančnej situácii je prioritou zabezpečiť najvyššiu kvalitu liečby a najlepšie liečebné výsledky.

Zo  zverejnenej správy  tiež  vyplýva, že užívanie drog v Európe je pomerne stabilné s niektorými pozitívnymi signálmi v tom, že užívanie kokaínu možno dosiahlo maximálnu úroveň a že užívanie kanabisu medzi mladými ľuďmi klesá. Známky stability v prípade niektorých viac etablovaných drog však vyvažujú nové hrozby. V správe sa skúma vývoj na trhu so syntetickými drogami, rýchle zavádzanie nových drog a rozsiahle užívanie viacerých drog súčasne. Pri predkladaní ročného hodnotenia, ktoré uskutočnilo  európske monitorovacie centrum, riaditeľ EMCDDA

Wolfgang Götz povedal: „Európske politické stratégie a reakcie teraz treba nastaviť tak, aby dokázali celiť výzvam v budúcom desaťročí“.

Výročná správa o drogovej problematike v Európe za rok 2011 v slovenskom jazyku je dostupná na stránke:
http://www.infodrogy.sk/indexAction.cfm?module=Library&action=GetFile&DocumentID=902

www.infodrogy.sk
Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR

Tlačová konferencia k Výročnej správe o drogovej problematike v SR a EÚ



4996