Tanečné divadlo Ifjú Szivek má pred sebou rok plný podujatí

26.02.2015

Tanečné divadlo Ifjú Szivek pripravuje na tento rok veľa podujatí. Okrem dvoch premiér plánuje aj výstavu, vydanie CD a knihy a to nielen z dôvodu 60. výročia založenia a 15. výročia vzniku tanečného divadla. K  zámerom a dvojitému jubileu sa včera v tanečnom divadle konala tlačová konferencia.
 
Ladislav Varsányi, riaditeľ tanečného divadla v úvode vyjadril svoju radosť najmä z vypredanej sály Mestského divadla P. O. Hviezdoslava počas bratislavskej premiéry predstavenia Kukučie vajíčko: „Umelecké vedenie divadla je vo veľmi dobrých rukách, k jubileu je pripravený bohatý program. Po premiére Kukučieho vajíčka nás diváci môžu vidieť 4. a 5. marca na našej domovskej scéne v Starom meste v Bratislave, 12. apríla v Komárne odohráme tanečnú inscenáciu Vyvlastnenie. Na jeseň 2015 pripravujeme spoločné predstavenie súčasných a bývalých členov a zamestnanov Ifjú Szivek vo forme slávnostného galaprogramu a, samozrejme, aj premiéru novej choreografie. Počas roka vydáme CD a knihu o našom pôsobení. Myslím si, že podujatia v jubilejnom roku budú nielen zaujímavé, ale aj dôstojné.”
 
Od roku 2000 realizovalo Tanečné divadlo Ifjú Szivek 900 predstavení. Počas tohto obdobia sa divadlo prezentovalo 700-krát na domácej a viac ako 200-krát na zahraničnej pôde. Z týchto vystúpení bolo zhruba 500 celovečerných programov pre milovníkov divadla, ostatných 400 bolo určených pre základné a stredné školy ako výchovno-vzdelávacie predstavenia. Od vzniku tanečného divadla počet divákov presiahol  240 000, z čoho vyše 100 000 divákov bolo zahraničných. Na Slovensku za posledných 15 rokov videlo predstavenia tanečného divadla viac ako 140 000 ľudí. Od založenia tanečného divadla kolektív precestoval viac ako 250 000 kilometrov.
 
Podľa umeleckého vedúceho Dušana Hégliho je ďalším krokom vpred dostať tradičnú kultúru z folklórnych festivalov aj do divadla. „V čase, keď tanečné divadlo vzniklo, rusínska a rómska menšina už dávno mala profesionálny súbor, ktorý sa zaoberal ľudovým umením. V roku 2000 sa nám naskytla šanca založiť takýto kolektív aj pre maďarskú menšinu, a to vo forme tanečného divadla. Naším primárnym poslaním je síce zachovanie, rozvíjanie a obnovovanie maďarskej ľudovej kultúry na Slovensku, no zároveň je veľmi dôležité, aby naše scénické symboly a nástroje boli jednoznačné a pochopiteľné pre každého človeka bez ohľadu na jeho národnosť. Výborným príkladom je Kukučie vajíčko - divák okamžite nájde súvislosť, keď uvidí flamenco, menuet alebo lindi hop v kontexte tradičných ľudových tancov.“
 
Okrem premiéry v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava sa Tanečné divadlo Ifjú Szivek aj v tomto roku prezentuje na vlastnej scéne v centre Bratislavy na Mostovej 8. Tak ako doteraz budú aj hostiteľmi domácich a zahraničných tanečných a umeleckých programov.
 
TANEČNÉ DIVADLO IFJÚ SZIVEK
Súbor bol založený v roku 1955, od roku 2000 funguje ako profesionálne tanečné divadlo. Ifjú Szivek je od začiatku jednou z najvýznamnejších umeleckých dielní maďarského folklórneho hnutia a umeleckého života Maďarov na Slovensku. Jeho najväčším prínosom je prezentácia tradičnej hudobnej a tanečnej kultúry strednej Európy ako spoločenskej hodnoty, prostredníctvom divadelných predstavení doma i v zahraničí. Choreograf kolektívu Dušan Hégli vedie umeleckú činnosť tanečného divadla už 15 rokov. Zriaďovateľom inštitúcie je Úrad vlády SR.
 
Ifjú Szivek
Úrad vlády SR
www.vlada.gov.sk

17151