Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1, 813 70 Bratislava
Telefón: 02/209 25 111
Fax: 02/524 97 595
Web: www.vlada.gov.sk, www.government.gov.sk
E-mail: info@vlada.gov.sk

Akčný plán schválila vláda aj v okrese Rimavská Sobota

24.06.2016

V okrese žije 85 000 ľudí, z toho 12 000 je bez práce.

Rimavská Sobota bola zaradená medzi dvanásť okresov, na ktoré sa vzťahuje zákon o podpore najmenej rozvinutých regiónov a vláda dnes priamo na mieste schválila Akčný plán aj pre tento okres.
 
20160624 - VRV RS
Rokovanie vlády SR na Mestskom úrade v Rimavskej Sobote, počas ktorého bol schválený Akčný plán na pomoc tomuto okresu.
„Do roku 2020 chceme vytvoriť v okrese Rimavská Sobota viac ako 2000 nových pracovných miest. Hovoríme o pomerne významnom znížení nezamestnanosti v tomto regióne,“ povedal po rokovaní vlády premiér Robert Fico. Dohromady chce vláda na tento účel v rokoch 2016 - 2020 mobilizovať 157 miliónov eur.

Situácia v okrese je podľa slov predsedu vlády špecifická. Na jednej strane ide o okres s najvyššou mierou nezamestnanosti, no na druhej strane investor, ktorý by mal záujem vytvoriť tu nové pracovné miesta, bude mať nedostatok pracovných síl. Platí tu podobná situácia, ako v okrese Lučenec, kde vláda rokovala vo štvrtok. V evidencii nezamestnaných je veľa absolventov stredných škôl, ktorí si nevedia nájsť uplatnenie, ľudia bez práce dlhšie ako tri roky či skupina ľudí, ktorá nechce pracovať napríklad kvôli exekúciám. „Existuje však veľká skupina ľudí, ktorá pracovať chce a takýmto by sme radi vytvorili lepšie podmienky,“ zdôraznil Robert Fico.

Najväčšou hodnotou Akčného plánu pre okres Rimavská Sobota je jeho tvorba zdola. „Sú s ním stotožnení predstavitelia samosprávy a zákon predpokladá aj mechanizmy, ako kontrolovať naplnenie tohto plánu. V opačnom prípade by to nemalo zmysel,“ skonštatoval premiér.

Zákon o podpore najmenej rozvinutých regiónov Robert Fico označil za pragmatický a vecný mechanizmus.

Tlačová konferencia po schválení Akčného plánu pre okres Rimavská Sobota20684