Bardejov: Tohtoročný jarmok sa koná v duchu cechu remenárov

22.08.2019

Bardejov 22. augusta (TASR) – V poradí 668. historický a 48. novodobý Bardejovský jarmok sa koná v duchu cechu remenárov. Podľa organizátorov štvordňového jarmoku, ktorý sa začal vo štvrtok, je najstarším na Slovensku.

"Na začiatku je to už tradične dobrá kapela, tentoraz Kollárovci, a na záver v nedeľu (25. 8.) Lucka Bílá. Sobota (24. 8.) je napríklad raperská, nedeľa patrí vážnej hudbe a vystúpeniu Bílej. Ľudovky sú vo štvrtok, konkrétne Cimbalová hudba Primáš a spomínaní Kollárovci. Dovolím si povedať, že je zastúpený každý žáner na našom jarmoku," uviedol pre TASR vedúci oddelenia kultúry Mestského úradu v Bardejove Martin Choma s tým, že na jarmoku je približne 650 remesiel a nechýba ani ulička remesiel.

V programe sa predstaví viacero folklórnych súborov, hudobných kapiel a domácich a zahraničných umeleckých telies.

"Som veľmi rád, že výzva, ktorú sme s pani ministerkou Ľubicou Laššákovou (Smer-SD) oznámili a pôvodne mala byť v objeme 1,5 milióna eur, na podporu slovenského folklóru, bola taká úspešná, že sme museli folklórnym súborom a folklórnym telesám poskytnúť až tri milióny, aby sme uspokojili dopyt. Nešlo o jednorazový počin, ale mienime z toho spraviť pravidelný, riadny systém podpory slovenského folklóru, lebo si to zaslúži," povedal premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

"Mesto Bardejov je perlou na východe Slovenska. Spolu s niektorými mestami, ako napríklad Banskou Štiavnicou, má svoju špeciálnu kapitolu v štátnom rozpočte a každý rok dostáva prostriedky. Peniaze sú využívané veľmi účelne. Vidia to všetci, nielen tí, ktorí tu žijú, ale i turisti, ktorí Bardejov navštevujú, že mesto krásnie a každým rokom sa rozvíja," doplnil premiér.

Následne spolu s podpredsedom vlády SR pre investície a informatizáciu Richardom Rašim (Smer-SD) a primátorom Bardejova Borisom Hanuščákom vo štvrtok podvečer slávnostne otvorili novovybudovanú relaxačno-oddychovú zónu pri rieke Topľa.

26891