Blížia sa oslavy 15.výročia vstupu Slovenska do EÚ – Úrad vlády SR bude pri tom

03.05.2019

Zábava, šport, diskusie aj ohňostroj - Úrad vlády SR ako spoluorganizátor osláv Dňa Európy pozýva všetkých občanov Bratislavy a okolia na oslavy vstupu Slovenska do Európskej únie, ktoré sa každoročne uskutočňujú v prvých májových dňoch.
 
Už túto sobotu a nedeľu, teda 4. a 5. mája 2019 bude súčasťou osláv aj tradičný mestský open air festival Bratislavský majáles 2019 Tyršovom nábreží v Bratislave. Okrem vystúpenia známych kapiel prináša majáles pre verejnosť a návštevníkov Bratislavy aj množstvo sprievodných podujatí, akými sú programy pre deti, zábavné súťaže, šport, hobby cyklopelotón Župná dvadsiatka, ale  aj zaujímavé diskusie v Café Európa, z ktorých viaceré sa budú týkať práve EÚ, ako aj nastávajúcich volieb do europarlamentu.  Podujatí sa zúčastnia aj zástupcovia úradu vlády so svojimi prezentáciami a príspevkami v diskusiách.  Na záver dvojdňového podujatia nebude chýbať ani „ohňostroj roka“ na pobreží Dunaja.
 
15. výročiu vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie bude venované aj slávnostné podujatie pod názvom: Deň Európy: 15 rokov doma v EÚ,   ktoré sa uskutoční dňa 9. mája 2019 v Účelovom zariadení Úradu vlády SR Bôrik o 10:00 hodine, pričom už o 9:30 hodine sa uskutoční tlačová konferencia za účasti vzácnych hostí, ktorými budú: Ladislav Miko,vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR, Dionýz Hochel, zastupujúci riaditeľ Kancelárie Európskeho parlamentu v SR, Richard Raši, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu a ďalší. 
 
Pilierom programu budú panelové diskusie na dve témy: Pätnásť rokov súčasťou jednotnej Európy a Budúcnosť Slovenska v Európskej únii. V popoludňajšom programe odovzdá vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR Ladislav Miko hodnotné ceny víťazom súťaže Úradu vlády SR Roadshow 2018: Technickej akadémii v Spišskej Novej Vsi a Strednej odbornej škole obchodu a služieb Krupina. Súťaž dala priestor šikovným stredoškolákom rozvinúť svoje nápady, invenčnosť, ale najmä prakticky uplatniť získané znalosti o eurofondoch vytvorením vlastného eurofondového projektu.Súťažilo sa o zaujímavé a hodnotné ceny:  tovar podľa potrieb školy v hodnote desať, osem a šesť tisíc eur a každý člen víťazných tímov získa podľa umiestnenia televízor, notebook s balíkom Microsoft Office 2016 alebo tablet.
 
Viac sa o Roadshow 2018 dočítate na:  https://www.vlada.gov.sk//25335/urad-vlady-sr-opat-rozbieha-roadshow-o-eurofondoch-%e2%80%93-stredoskolaci-mozu-zabojovat-o-skvele-ceny/, https://www.vlada.gov.sk//putovna-cast-roadshow-2018-uradu-vlady-sr-sa-skoncila-%e2%80%93-zacina-sa-sutazit/,https://www.vlada.gov.sk//26287/najuspesnejsou-skolou-sutaze-roadshow-2018-uradu-vlady-sr-je-technicka-akademia-v-spisskej-novej-vsi/.

Vstup médií na podujatie na Bôriku je voľný s platnou akreditáciou na Úrade vlády SR.
 
Kontakt:Tatiana Kmecová, tatiana.kmecova@vlada.gov.sk; +421 915 984 227
 
Úrad vlády SR
www.vlada.gov.sk
www.partnerskadohoda.gov.sk
www.eufondy.sk
 
 
 
P R O G R A M
Deň Európy: 15 rokov doma v EÚ – 9.máj 2019

9:30 - 9:55 | Tlačová konferencia za účasti vybraných hostí

10:00 - 10:15 | Otvorenie
Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR
Dionýz Hochel, zastupujúci riaditeľ Kancelárie Európskeho parlamentu v SR

10:15 - 10:45 | Hlavný príhovor (s následnou diskusiou)
Richard Raši, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu

10:45 - 11:45 | Panel 1: Pätnásť rokov súčasťou jednotnej Európy
J.E. Hilda Ó Riain, veľvyslankyňa Írskej republiky v SR
Alexander Micovčin, generálny riaditeľ, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Ján Figeľ, bývalý hlavný vyjednávač SR

Moderuje: Zuzana Gabrižová, EURACTIV Slovensko

11:45 - 12:00 | Prestávka

12:00 - 13:00 | Panel 2: Budúcnosť Slovenska v Európskej únii
Pavol Šajgalík, predseda, Slovenská akadémia vied
Ivana Molnárová, riaditeľka, Profesia.sk
Dana Mareková, právnička a kampanierka

Moderuje: Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR

13:00 - 14:00 | Prestávka

14:00 - 15:00 | Slávnostné odovzdanie cien
Slávnostné odovzdávanie cien víťazom súťaže ,,Roadshow 2018": Technická akadémia v Spišskej Novej Vsi a Stredná odborná škola obchodu a služieb Krupina
Ceny odovzdá vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko za účasti predstaviteľov Úradu vlády SR.
 
26539