Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1, 813 70 Bratislava
Telefón: 02/209 25 111
Fax: 02/524 97 595
Web: www.vlada.gov.sk, www.government.gov.sk
E-mail: info@vlada.gov.sk

Die Welt: Ako sa Iveta Radičová obetovala pre euro

09.11.2011

Iveta Radičová sa stala prvou obeťou záchrany eura. Aby euroval nestroskotal kvôli Slovensku, premiérka Radičová nevidela iné východisko, ako spojiť hlasovanie o eurovale s vyslovením dôvery vláde. Za „áno“ od poslancov zaplatila vlastným pádom.

O situácii v eurozóne, o problémoch Grécka a o páde vlády sa s predsedníčkou vlády SR Ivetou Radičovou rozprával reportér nemeckého denníka Die Welt Hans-Jörg Schmidt.

Viac čítajte tu:

http://www.welt.de/politik/ausland/article13705524/Wie-sich-Iveta-Radicova-fuer-den-Euro-opferte.html
http://www.welt.de/print/die_welt/politik/article13706453/Abzutreten-ist-nicht-so-schlimm.html

Slovenský preklad rozhovoru

Pani premiérka, ako Vás prijali Vaši kolegovia z EÚ a eurozóny po tom, ako ste sa obetovali pre euroval? Vďačne alebo aj so súcitom, pretože ste všetko vsadili na jednu kartu len preto, aby ste zmeny v eurovale presadili?

Iveta Radičová: Rokovanie sa začalo poďakovaním pána prezidenta Hermana Van Rompuya za moje rozhodnutie v Slovenskej republike a dovoľte mi citovať - vďaka ktorému sa vôbec  summit uskutočnil a vďaka ktorému eurozóna rokovala o eurovale.  Po slovách Van Rompuya zaznel potlesk, ale priznávam, tento prejav podpory zo strany kolegov EÚ ma gogoľovsky nepotešil. Takže, áno, cítila som vďačnosť, ale o súcite nebola reč. Ani ho doteraz netreba.

Váš predchodca Robert Fico si ako podmienku zahlasovania za euroval stanovil predčasné voľby. Bolo pre Vás ťažké akceptovať tento návrh?

Iveta Radičová: Ťažko sa vysvetľuje, že treba šetriť, že nie je možné dať viac peňazí na školstvo, zdravotníctvo... S takým niečím ako bolo vyslovenie nedôvery vláde sa nedá vyrovnať. Koalícia sa rozdelila na dva principiálne rozdielne postoje. SaS sa rozhodla, že žiadne zmeny v mechanizme na záchranu eurozóny a Európy sa už nemajú prijímať. Hovorím zmeny, lebo takzvaný euroval sme schválili minulý rok v auguste. Pomáhame už z neho napríklad Írsku. Kríza sa však prehlbuje. Keď padla finančná inštitúcia Lehman Brothers, na Slovensku to malo dosah 140 tisíc nezamestnaných. Takéto dôsledky som primárne zvažovala aj ja. Od začiatku patrím k tým, ktorí nie sú nadšení z tohto opatrenia. Uvedomujem si, aké to má riziká a že to ani zďaleka nestačí, budú musieť byť aj iné opatrenia. Ale je to krok, ktorý je z hľadiska postavenia Slovenskej republiky a jej dôveryhodnosti a zabránenia tým najhorším dopadom nevyhnutný. V kríze, ktorú odborníci hodnotia ako najväčšiu od Veľkej hospodárskej krízy v roku 1929, neexistuje národné riešenie. Nemáme šancu si v tom sami pomôcť. A nemôžeme sa správať spôsobom, že kým je dobre, tak sme v EÚ a v eurozóne, a keď je zle, tak sa nás to netýka.

Dohoda, o ktorú som sa snažila do poslednej minúty, však nebola možná, akákoľvek ponuka na kompromis bola odmietnutá. Ten spor by sa veľmi rýchlo začal prelievať aj do iných tém a otázok, pretože dnes už nemôžeme hovoriť o dvoch politikách, o zahraničnej politike voči EÚ a vnútornej politike SR. Pretože rozhodovania a riešenia, ktoré dnes hľadá celá Európa, sú aj o budúcnosti Slovenska, spojiť hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde bolo v danej situácii jediné zodpovedné riešenie.

Aký veľký nátlak z Bruselu, Berlína a Paríža bol vyvíjaný na Vás osobne?

Iveta Radičová: O nátlaku sa vôbec nedá hovoriť. Žiaden nátlak nebol.

Mali ste bezsenné noci v období, keď ste sa rozhodovali spojiť hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde?

Iveta Radičová: Najťažšie bolo rozhodnúť sa. Keď zvažujete za a proti. Keď dospievate k rozhodnutiu a v tom momente sa vám zdá - a čo ak sa mýlim? Môžete sa radiť s celým svetom, napokon to základné rozhodnutie musíte urobiť vy. Iba hlúpy človek si môže myslieť, že je neomylný. V situácii nedohody s koaličným partnerom boli len dve možnosti – demisia alebo spojiť hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde. V tomto prípade v podstate s rovnakým efektom: pri oboch padá vláda. Jediný rozdiel, ktorý tu bol, že toto rozhodnutie urobila vláda, a nielen premiérka.  Dnes sa už dočítate v zahraničnej tlači o zodpovednom Slovensku, o veľkej obeti, o ťažkej, ale veľmi zodpovednej voľbe.

V Bruseli ste teraz pre Slovensko vyrokovali výnimku. Krajina nemusí prispieť do eurovalu viac, ako bolo dohodnuté v minulosti. Aké ťažké bolo presadiť túto výnimku?

Iveta Radičová:  A viete, že to ani nebolo také ťažké? Ostatní partneri neboli naším postojom prekvapení ani na sekundu. Postoj Slovenska v tejto otázke je totiž konzistentný a bol známy už od augusta 2010.


Slovenské médiá sa o Vašej demisii jednotne vyjadrujú s ľútosťou. Na Slovensku ste boli symbolom pre slušnosť a nepodplatiteľnosť. Pomáhajú Vám pri rozlúčke s funkciou premiérky takéto komentáre?

Iveta Radičová: Pravdaže pomáhajú.

V minulosti ste už kandidovali na post hlavy štátu a Vaša prehra bola veľmi tesná. Uvidíme Vás ešte raz ako kandidátku na prezidentský úrad, alebo opúšťate svet politiky úplne?

Iveta Radičová: Dovoľte mi zatiaľ neodpovedať na otázku, či budem kandidovať na úrad prezidenta.

Môžete, prosím, vysvetliť, prečo už nechcete zostať v SDKÚ-DS?

Špekulovalo sa aj o tom, že premiérka nemá podporu v strane SDKÚ.

Iveta Radičová: Do parlamentných volieb 2010 sme vstupovali s vetou: Spolu to dokážeme. Hovorili sme o potrebe zlepšiť vymáhateľnosť práva a zvýšiť transparentnosť, o potrebe bojovať proti korupcii a klientelizmu, o zodpovednej politike, aby sa Slovensko stalo lepším domovom pre všetkých. Aj ja sama som veľa hovorila novej politickej kultúre, o tom, že je potrebné obnoviť dôveru občanov v politiku, že potrebujeme znovu prepojiť morálku a politiku. Ale potom sa stalo, že sme mali rozdielne názory najmä v dvoch kauzách. Okrem toho ja som sa snažila presadzovať do politiky nielen to, čo umožňuje zákon, ale čosi viac. Pretože aj  keď konáte v intenciách platného zákona, ešte neznamená, že ten postup je v poriadku. Treba diskutovať, čo je alebo nie je nutné robiť nad rámec zákona, do akej miery je tento etický rozmer možné presadiť v politike, alebo sa má politik striktne držať len litery zákona.


Čo si myslíte o požiadavke gréckeho premiéra Papandrea vypísať referendum? Lidové noviny napísali: „Iveta Radičová, riskujúc kvôli euru svoju politickú kariéru, musela vnímať vyhlásenie referenda o záchrannom balíku ako podpásovku .“ Čo Vy na to?

(Otázka je už neaktuálna, keďže grécky premiér už od referenda upustil.)

Helénska republika má jedinú šancu – plniť tvrdé kritériá ozdravného programu, ktorý si vyžaduje veľmi zásadné zmeny, škrty, úspory, reformy. Pre takýto postup premiér potrebuje mať legitimitu a v mnohých prípadoch aj ústavnú väčšinu. Preto spojenie hlasovania s dôverou či otázku širokej koalície alebo predčasných volieb plne chápem.

 
 

4954