DOPRAVA: Most medzi Podbielom a Nižnou sprejazdnili pre autá, záchranárov a autobusy

18.09.2015

Podbiel 18. septembra (TASR) – Most medzi oravskými obcami Podbiel a Nižná na ceste I/59, ktorý pre havarijný stav uzatvorili v stredu 9. septembra, dnes po položení ľahkej nosnej konštrukcie na pôvodný most sprejazdnili pre osobnú dopravu, Integrovaný záchranný systém a autobusy.

Predseda vlády SR Robert Fico nevylúčil, že mostom sa bude musieť zaoberať aj vláda, pretože niektoré rozhodnutia bude pravdepodobne prijímať v mimoriadnom režime. "Chcel by som oceniť, že hneď od začiatku začala komunikovať armáda v spolupráci s ministerstvom dopravy, so Slovenskou správou ciest (SSC) a so Štátnymi hmotnými rezervami. Nakoniec padlo rozhodnutie, že najlepšie riešenie bude vybrať zo Štátnych hmotných rezerv takzvanú ľahkú nosnú konštrukciu. Tú upevniť na most, ktorý je nefunkčný, čo umožňuje momentálne obojstrannú premávku. Ale s tým, že je to na semafor," povedal Fico s tým, že momentálne sa pripravuje takzvaná ťažká mostová súprava, ktorá bude postavená pri pôvodnom moste.

Generálny riaditeľ SSC Roman Žembera doplnil, že pokiaľ by sa podarilo postaviť dve ťažké mostové súpravy vedľa seba, dopravu by mohli pustiť v plnom profile bez obmedzenia. "Ale sú tu určité technické a samozrejme ekonomické obmedzenia aj Štátnych hmotných rezerv. Koľko týchto súprav môžu ešte uvoľniť a podľa toho budeme vedieť, či jedna alebo dve. Vrchná stavba starého mosta sa ide zlikvidovať. Bude sa stavať nový most na pôvodných pilieroch, ktoré nie sú chybné. Tu je chyba nosníkov, asi to bolo veľmi preťaženým vozidlom," uviedol Žembera.

Podľa štátneho tajomníka ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Viktora Stromčeka bude celá výstavba aj vrátane náhradnej ťažkej mostnej konštrukcie stáť zhruba 6 miliónov eur. "Zoberte si, v akej sme zemepisnej šírke. V prípade, ak bude priaznivá zima a nebudeme tu odstavení celé mesiace kvôli nevyhovujúcim podmienkam, očakávame, že za šesť až sedem mesiacov by stavba mohla byť ukončená. Veríme, že proces pôjde naďalej takto dynamicky a termíny, ktoré sú ambiciózne, považujeme za reálne," podotkol Stromček.

"To, že osobná doprava, záchranné zložky a autobusová doprava pôjde tadiaľto, je pre nás výborné. Lebo všetko to chodí po poľných cestách cez bytovú zástavbu. Takže, aspoň toto bude odľahčené," dodal starosta Nižnej Jaroslav Rosina.

Brífing predsedu vlády SR Roberta Fica pri otvorení mosta v obci Podbiel18827