E. Heger: Slovenskí občania by mohli mať výhody i pri vstupe do Poľska

10.06.2021

Varšava/Bratislava 10. júna (TASR) - Slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO) vo štvrtok predstavil svojmu poľskému náprotivku Mateuszovi Morawieckemu iniciatívu, ktorú sa Slovensku podarilo dosiahnuť s Českom, Maďarskom, Rakúskom i Chorvátskom a vyrokovať benefity pre slovenských občanov v rámci cestovania. Slovensko tieto výhody ponúka recipročne a bol by rád, keby sa k tejto dohode pripojilo aj Poľsko.

Heger počas štvrtkovej oficiálnej návštevy Poľska informoval o dohode s Maďarskom, Rakúskom, Českom a Chorvátskom, vďaka ktorej budú môcť zaočkovaní slovenskí dovolenkári cestovať do destinácií bez testu a bez nutnosti absolvovať karanténu, ak po ich prvej dávke akejkoľvek vakcíny proti COVID-19 prešlo 22 dní.

Slovenský premiér by bol rád, keby slovenskí občania mohli za takýchto podmienok vstupovať aj na územie Poľska, ako i poľskí občania na územie Slovenska.

Morawiecki na tlačovej konferencii uviedol, že mnohé krajiny si už vzájomne uznávajú očkovacie preukazy. Zdôraznil, že čo sa týka uznávania ruskej vakcíny Sputnik V, Poľsko uznáva len vakcíny schválené Európskou liekovou agentúrou (EMA).

Heger zdôraznil, že Poľsko je pre nás veľmi dôležitým susedom a partnerom a tretím najdôležitejším obchodným partnerom. "Spolupracujeme v oblasti ekonomickej a politickej, ale spája nás aj kultúrna a jazyková blízkosť. Čo napomáha aj spoločnému turizmu," povedal. Pripomenul, že vlani navštívilo Slovensko viac než 100.000 poľských občanov.

Dôležitou témou rokovania bola aj oblasť výberu DPH, ktorá podľa Hegerových slov dlhé roky "kvárila" Poľsko i Slovensko. Podotkol, že spolupráca v tejto oblasti sa už začala a prudko sa rozvíja. Informoval, že obe krajiny si chcú naďalej intenzívne vymieňať informácie na úrovni finančných správ, aby sa podarilo odhaliť daňové podvody. "Toto meníme, toto naprávame, a verím tomu, že aj týmto podvodníkov odzvonilo,“ dodal.

Partneri rokovali tiež o energetike, bilaterálnej a cezhraničnej spolupráci. Heger v tejto súvislosti povedal, že tento rok budú dokončené desiatky projektov vrátane cyklotrasy okolo Tatier v dĺžke 250 kilometrov. V príprave nového programového obdobia sa plánuje na podporu tejto spolupráce 130 miliónov eur, dodal.

Podľa Morawieckého diskutovali aj o infraštruktúrnom prepojení smerom cez Slovensko, Maďarsko až do Rumunska. Témami boli i hybridné útoky, spolupráca v rámci V4, situácia na Ukrajine a v Bielorusku. Teší ho, že obe krajiny majú spoločné stanovisko, že chcú bojovať proti daňovej trestnej činnosti. Dodal, že v týchto zmienených oblastiach diskusie boli stanoviská krajín zhodné.

Heger počas štvrtkovej návštevy Poľska položil popoludní vence k pomníku Čaty 535 Slovákov a k hrobu neznámeho vojaka. Navštívil tiež Slovenský inštitút vo Varšave. Na záver programu sa stretol s poľským prezidentom Andrzejom Dudom.

Uviedol, že s prezidentom rokoval v podobnom duchu ako s poľským premiérom. "Otvárali sme tie isté dôležité témy, či už hospodárske, ale aj bezpečnostné. Venovali sme sa téme Trojmoria, energetickej bezpečnosti, Nord Streamu 2," povedal. Slovenský premiér takisto Dudu informoval o postoji Slovenska aj o zhode v tejto otázke s poľským premiérom.

Súčasťou slovenskej delegácie sú štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Martin Klus i štátny tajomník ministerstva hospodárstva SR Ján Oravec.

Heger svoju prvú návštevu Poľska od nástupu do úradu predsedu vlády SR ukončí vo štvrtok neskôr popoludní a odcestuje na Slovensko.

28604