Eduard Heger pred stretnutím s pápežom vyzdvihol jeho výzvy na mier na Ukrajine

13.03.2022

Rím/Bratislava 13. marca (TASR) - Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) v nedeľu vyzdvihol postoj pápeža Františka, ktorý sa zasadzuje za nastolenie mieru na Ukrajine.

"Taktiež mu chcem poďakovať za nasadenie cirkvi na slovensko-ukrajinskej hranici, pretože vidíme, že je veľkým príspevkom," povedal Heger v predvečer stretnutia s pápežom vo Vatikáne. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR (ÚV SR).

Slovenský premiér po prílete do Ríma uviedol, že sa pápežovi chce poďakovať aj za jeho vlaňajšiu návštevu na Slovensku. Počas nej podľa Hegera "odznelo veľa silných posolstiev,... ktoré sú pre nás posilou a vzpruhou aj v týchto náročných časoch".

S pápežom bude premiér v pondelok 14. marca hovoriť o viacerých oblastiach, najdôležitejšou témou však bude Ukrajina.

"Krutosť, ktorú vidíme v súčasnosti u našich priateľov a susedov na Ukrajine, nemá obdoby a v 21. storočí už vonkoncom. Nikdy sme nečakali, že sa ešte za nášho života dožijeme takejto krutosti," povedal Heger s tým, že mier nie je samozrejmosť a musí zaň bojovať každý človek.

"Som veľmi rád, že Svätý Otec veľmi jasne poukazuje na dôležitosť mieru, vyzýva (ruského prezidenta) Vladimira Putina, aby zastavil túto agresiu," uviedol premiér, podľa ktorého sa k tomuto pridáva aj Slovensko i celý vyspelý svet, keď túto agresiu jednotne odsúdilo 141 krajín.

Heger sa vo Vatikáne stretne aj so štátnym sekretárom kardinálom Pietrom Parolinom. V rámci pracovnej cesty navštívi i Pápežské slovenské kolégium sv. Cyrila a Metoda, kde sa stretne s vedením kolégia a krajanmi pôsobiacimi v štruktúrach Vatikánu a na pápežských univerzitách. Navštívi okrem toho emeritného prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov, slovenského kardinála Jozefa Tomka, dodal ÚV SR.
29205