Eduard Heger v Davose rokoval so zástupcami technologických gigantov

25.05.2022

Predseda vlády SR Eduard Heger sa zúčastnil na Svetovom ekonomickom fóre v Davose, v rámci ktorého diskutoval o bezpečnosti v kyberpriestore, dezinformáciách či o regulácii online priestoru. Hovoril aj o energetickej bezpečnosti a potrebe zníženia závislosti na ruskej rope a zemnom plyne. Na Svetovom ekonomickom fóre rezonovala aj ruská invázia na Ukrajinu, Eduard Heger v tejto súvislosti zdôraznil povinnosť západu umožniť Ukrajine, ale aj štátom západného Balkánu uchádzať sa o členstvo v Európskej únii.

Počas pobytu v Davose sa slovenský premiér stretol so zástupcami technologických gigantov Google, Microsoft, YouTube či Meta. Hovorili spolu o prebiehajúcej digitálnej transformácii, ale aj o potrebe adaptovať zamestnancov na nové podmienky na pracovnom trhu. Eduard Heger uviedol, že Slovensko má záujem spolupracovať s technologickými firmami, aby sa už dnes mohlo pripravovať na novú digitálnu éru. „Potrebujeme investovať do vzdelávacích programov, do digitálnej gramotnosti našich občanov a budovať u nich zručnosti v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Máme tiež záujem o investície do výskumu a vývoja, pretože na Slovensku už dnes pôsobia viaceré start-upy, ktoré by mohli efektívne spolupracovať s najväčšími technologickými spoločnosťami na svete,“ spresnil predseda vlády. Ako ďalej dodal, v digitálnej ére je tiež potrebné nájsť správny pomer medzi otvorenosťou a ochranou dôležitých dát.

Počas diskusného panela s názvom Európska jednota v neusporiadanom svete sa Eduard Heger vyjadril za rozširovanie Európskej únie. „Rozumiem obavám niektorých štátov z urýchlenia prístupového procesu. Ale aj krajiny, ktoré majú záujem vstúpiť do EÚ, musia pochopiť, že súčasťou EÚ sa môžu stať len vtedy, ak budú akceptovať naše pravidlá a kritériá. Ukrajina je ochotná plniť kritériá, nechce ich znižovať, ale potrebuje našu pomoc. Pomáhajme týmto štátom a keď budú pripravené, môžu vstúpiť do Európskej únie. Aj Slovensko v roku 1998 takmer zmeškalo vlak európskej integrácie, no aj vďaka pomoci od Európskej komisie sa nám nakoniec podarilo dohnať dva roky a dobehnúť Českú republiku, Poľsko a Maďarsko. Urobme teraz to isté pre Ukrajinu. Pomôžme krajinám západného Balkánu, Gruzínsku, Moldavsku. Ak dokážu naplniť kritériá členstva, sú vítaní. A bude to príležitosť pre celú Európsku úniu,“ skonštatoval slovenský premiér.

Jednou z hlavných tém Svetového ekonomického fóra bola aj závislosť európskych štátov od ruskej ropy a zemného plynu. „Na príliš dlhý čas sme vymenili naše zásady za lacný plyn a ropu. Kompromisy s prezidentom Putinom spôsobili vojnu na Ukrajine a Ukrajinci teraz prelievajú vlastnú krv za naše hodnoty, aby sme my nemuseli,“ vyhlásil Eduard Heger. V tejto súvislosti zdôraznil, že diverzifikácia zdrojov je kľúčová, ale ak má fungovať, musí ísť o jednotný postup celej EÚ. „Musíme sa pozrieť na to, ako prispôsobiť plynovú a ropnú infraštruktúru tak, aby sme mali zabezpečené dodávky v potrebnej miere a za únosnú cenu. Aby bolo zabezpečené, že ako sme doteraz my boli spoľahlivým dopravcom surovín z východu na západ, bude to tak aj opačne,“ doplnil predseda vlády SR.

Foto: Copyright: World Economic Forum / Boris Baldinger

Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR
29342