EUROFONDY: Summit priateľov kohézie EÚ podľa Pellegriniho potvrdil jednotu tejto skupiny

29.11.2018

Dôkazom toho je podľa premiéra Petra Pellegriniho aj prijatie spoločnej deklarácie k novému rozpočtu Európskej únie v rokoch 2021 až 2027.

BRATISLAVA 29. novembra (SITA) - Stretnutie zástupcov šestnástich členských štátov Európskej únie v rámci skupiny Priatelia kohézie potvrdilo jej jednotu. Ako po rokovaní premiérov a vysokých predstaviteľov vo štvrtok v Bratislave informoval predseda vlády SR Peter Pellegrini, dôkazom toho je aj prijatie spoločnej deklarácie k novému rozpočtu EÚ v rokoch 2021 až 2027. Deklaráciu podľa premiéra podporilo štrnásť krajín, Rumunsko pred blížiacim sa predsedníctvom v Rade EÚ vyslovilo ústnu podporu a Taliansko nie je členom spomínanej skupiny.

"Zhodli sme sa, že všetci chceme, aby EÚ bola silná, bezpečná a prosperujúca s dostatkom zdrojov na financovanie aj tradičných politík, ako je politika súdržnosti, Spoločná poľnohospodárska politika, ale aby mala k dispozícii aj ďalšie zdroje na financovanie nových výziev, ako je bezpečnosť, obrana, migrácia alebo výrazná zmena klimatických podmienok," povedal Pellegrini na tlačovej konferencii.
Politika súdržnosti a Spoločná poľnohospodárska politika by mali byť podľa účastníkov summitu financované na úrovni minimálne súčasného rozpočtu EÚ na roky 2014 až 2020. "Obe politiky musia byť zjednodušené, efektívne a dostatočne flexibilné. Príjmová strana rozpočtu EÚ, tzv. systém vlastných zdrojov by mal byť férový, zjednodušený a transparentný, pričom by mali byť odstránené všetky rabaty a rôzne výnimky," uviedol premiér.

Na stretnutí Priateľov kohézie sa zúčastnili aj podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, eurokomisár pre rozpočet a ľudské zdroje Günther Oettinger a viceprezident Európskej investičnej banky Vazil Hudák. Schôdzka sa uskutočnila tesne pred decembrovým summitom Európskej rady, na ktorom budú lídri hovoriť o novom rozpočte EÚ na roky 2021 až 2027.

Vystúpenia premiérov a iných zástupcov krajín podľa Pellegriniho potvrdili, že politika súdržnosti zostáva pre skupinu Priatelia kohézie kľúčovým investičným nástrojom na podporu rastu, vytváranie nových pracovných miest, zvýšenie konkurencieschopnosti, ale aj na podporu odstraňovania regionálnych
rozdielov.

"Táto politika, ak v nej chceme pokračovať, potrebuje tiež primerané a užívateľsky priaznivé pravidlá. Musí dôjsť k výraznému zjednodušeniu celého procesu, musia byť dodržané súčasné miery spolufinancovania a mala by byť jednotlivým krajinám zabezpečená väčšia flexibilita, aby si mohli samé povedať, aké priority potrebujú čerpať a v akom období by tieto prostriedky mali do krajiny prísť," priblížil Pellegrini.

25914