Festival Hory a mesto Martin aj s prezentáciami programov nadnárodnej spolupráce

23.10.2017

dňoch 24. až 26. októbra 2017 sa v martinskom Kine Moskva  uskutoční jedinečné podujatie – medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva: Hory a mesto Martin. Hlavnými hosťami budú reprezentant Slovenska v  horolezectve Jozef Krištoffy, skialpinista Miroslav Peťo a všetkým dobre známy dokumentarista Pavol Barabáš.
 
Riaditeľ festivalu Jozef Krištoffy, ktorý festival zorganizovalv spolupráci s Hory a mesto Bratislava, o podujatí hovorí:  „Pojal som to však trochu inak: okrem pozvania zaujímavých hostí som urobil prienik aj do environmentálnej problematiky a pripravili sme aj ranný blok pre študentov. Som človek, ktorý sa v horách pohybuje už dlho, vo svete som toho zažil a videl naozaj veľa. Práve preto podporujem a propagujem, aby ľudia a hlavne deti aktívne športovali a pohybovali sa v prírode. A zároveň tak, aby si vážili to, čo je okolo nich, aby nebrali prírodu ako samozrejmosť, ale ako citlivý ekosystém, ktorý by sme mali zachovať aj pre budúce generácie.
 
Aj preto súčasťou sprievodného programu festivalu  HORY A MESTO MARTIN v stredu 25.10.2017 v časoch od 9:40 do 10:10 a od 19:00 do 19:30 hod. bude prezentácia  programov nadnárodnej spolupráce, ktorých Národným kontaktným bodom je Úrad vlády SR: programy nadnárodnej spolupráce  Stredná Európa 2014 – 2020, ako aj  Dunajský nadnárodný program 2014 - 2020 ponúkajú veľa možností, ako zlepšiť život občanov  v  Strednej Európe či krajín, ktoré spája rieka Dunaj. Výška financií určených na projekty v oboch programoch pre všetky členské krajiny je 520 miliónov eur.  Michal Blaško, riaditeľ odboru programov nadnárodnej spolupráce Úradu vlády SR:  „Tieto programy poskytujú ďalšie možnosti  na zveľadenie Slovenska aj v  životnom prostredí, napríklad v oblastiach, akými sú: inovácie, znižovanie emisií,  podpora regionálneho rozvoja v oblasti environmentálneho podnikania, infraštruktúry a skvalitnenia životného prostredia, ale aj zachovania a rozvoja prírodných či kultúrnych zdrojov. Sme veľmi radi, že máme možnosť zúčastniť sa festivalu a prispieť svojím dielom k jeho  ušľachtilému cieľu.
 
Na základe doposiaľ vyhlásených výziev sa v  Slovenskej republike do realizácie rôznych projektov zapojilo v oboch programoch 99 subjektov, pričom po uzavretí nových výziev  budú môcť byť realizované ďalšie projekty týkajúce sa aj komplexného skvalitnenia nášho životného prostredia. Viac informácií nawww.interreg-danube.eu, http://www.horyamesto.sk/martin/sprievodne_akcie/,https://www.facebook.com/horyamestomartin/.
 
Lákadlami festivalu budú filmy známych tvorcov, akými sú Pavol Barabáš, Miroslav Peťo, Erik Baláž,  prezentácia o extrémnom skalnom horolezectve a veľkých stenách a pod. Kompletný program festivalu  je zverejnený na: http://www.horyamesto.sk/martin/program_hory_a_mesto_martin/.
 
Kontakt pre médiá:Jozef Krištoffy, riaditeľ festivalu: jozef@horyamesto.sk;   Tatiana Kmecová, tatiana.kmecova@vlada.gov.sk; +421 915 984 227
 
Úrad vlády SR
www.vlada.gov.sk
www.centraleurope.vlada.gov.sk
www.danube.vlada.gov.sk
 
22866