Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1, 813 70 Bratislava
Telefón: 02/209 25 111
Fax: 02/524 97 595
Web: www.vlada.gov.sk, www.government.gov.sk
E-mail: info@vlada.gov.sk

Fico kritizuje Európsku radu, že nevie zaujať stanovisko k situácii v Gaze

01.02.2024

Brusel 1. februára (TASR) - Štvrtkový mimoriadny summit EÚ v Bruseli bol veľmi "skúpy" k situácii na Blízkom východe. Upozornil na to predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) po zasadnutí Európskej rady. Informuje o tom spravodajca TASR.

Premiér pripomenul, že lídri členských krajín eurobloku sa dohodli na základných bodoch súvisiacich s revíziou dlhodobého rozpočtu. Potom hovorili aj o súčasnom konflikte medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas.

"Ak sa dohoda o revízii rozpočtu rodila ťažko, ešte ťažšie vznikali závery k situácii v Gaze. Už tam zomrelo 26.000 civilistov, z toho dve tretiny ženy a deti. A my nie sme schopní na Európskej rade k tomu prijať jednu jedinú vetu," povedal. Európski lídri sa dohodli, že v záveroch summitu zaznie iba to, že diskutovali o poslednom vývoji udalostí na Blízkom východe, spresnil.

Podľa Fica bolo aj na summite vidieť, že krajiny EÚ majú rôzny prístup k tomuto konfliktu. Niektoré odmietajú, že jediným riešením konfliktu je dvojštátie, čiže dva vedľa seba fungujúce nezávislé štáty - Izrael a Palestína. Potom sú krajiny, ktoré majú problém sa vyjadriť k obrovskej humanitárnej katastrofe v Pásme Gazy.

Dodal, že na summite sa veľa hovorilo aj o Agentúre OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA). Časť jej zamestnancov sa podľa izraelských obvinení zapojila do teroristických útokov Hamasu zo 7. októbra 2023.

"Časť krajín hovorila, že nemôžeme kvôli nejakej partii ľudí zastaviť financovanie úradu, ktorý zohráva najpodstatnejšiu úlohu v Gaze. Bez tohto úradu tam bude obrovský problém. Sú ďalšie krajiny, ktoré hovoria, že treba zastaviť platby pre tento úrad a niektoré tak už aj urobili," poznamenal.

Podľa jeho slov ide o "dvojitý meter" EÚ, ktorá ináč vníma vojnu na Ukrajine a ináč konflikt v Pásme Gazy. Vyjadril tiež obavy, že ani v budúcnosti Európska rada nebude schopná prijať žiadne stanovisko k tomuto konfliktu.

30135