Finále súťaže Mladý Európan určilo víťazov z 13 družstiev stredoškolákov

25.05.2016

Dnes, v stredu 25.mája 2016 sa v Tatrách uskutočnilo finále 11. ročníka vedomostnej súťaže Mladý Európan. Súťaž je určená študentom 2. a 3. ročníkov gymnázií a stredných odborných škôl z celého Slovenska a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku ju organizuje v spolupráci s 12 regionálnymi informačnými centrami Europe Direct.
 
Partnerom súťaže bol Úrad vlády Slovenskej republiky, ktorý pre víťazov  pripravil ceny – laptopy, tablety, ale najmä študijno-informačnú návštevu inštitúcií EÚ v Bruseli.  Záštitu  nad súťažou aj tento rok prevzal podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič.
 

 
V dnešnom finále sa stretlo 13 súťažných družstiev – víťazov regionálnych kôl - zo stredných škôl z celého Slovenska. Študenti si zmerali svoje sily vo vedomostiach  z oblasti histórie, geografie či zaujímavostí a významných osobností EÚ a jej členských krajín.
 
Tohtoroční víťazi:
1. miesto:Gymnázium Partizánske
2. miesto:Gymnázium Detva
3. miesto:Gymnázium Zvolen
 
„Blahoželám víťazom 11. ročníka Mladého Európana. Táto súťaž dáva študentom možnosť ukázať svoje vedomosti o Európe a vyhrať zaujímavé ceny. Som veľmi rád, že záujem o ňu stúpa, je to dôkaz toho, že medzi študentmi je veľký záujem o Európsku úniu," povedal pri odovzdávaní cien vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.
 
Regionálne kolá sa uskutočnili  od 4.  do 29. apríla 2016.  Prvé kolo regionálnych súťaží pozostávalo z vedomostného testu o Európskej únii. V druhom kole mohli súťažiaci preukázať svoje jazykové zručnosti. Do tretieho kola regionálnych súťaží následne postúpili tri najlepšie súťažiace družstvá, čakali ich zaujímavé vedomostné otázky doplnené obrázkami. Víťazi regionálnych kôl zabojovali vo finále celonárodného kola.
 
Úrad vlády SR – odbor informovanosti a publicity
www.vlada.gov.sk
www.nsrr.sk
www.partnerskadohoda.sk
 
 
 
20549