HEGER: Donútiť pristáť lietadlo a zadržať opozičného novinára je neakceptovateľné

24.05.2021

BRATISLAVA 24. mája (SITA) - Je neakceptovateľné donútiť lietadlo pristáť v bieloruskom Minsku a takýmto spôsobom zadržať opozičného novinára pod falošnou zámienkou. Na dnešnom brífingu pred odletom na samit EÚ to uviedol premiér Eduard Heger (OĽaNO). Dodal, že to bude jedna z tém, o ktorých budú na samite hovoriť. O detailoch má podľa neho informovať litovský prezident.

„Na stole sú viaceré možnosti. Môžem povedať, že za Slovenskú republiku sme pripravení podporiť všetky návrhy reakcie vrátane sankcií. Jediné, čo možno budeme akcentovať, je, že treba pritom dať pozor, aby sme nezhoršili podmienky občanov Bieloruska, bežných ľudí a neodrezali ich od sveta," podotkol predseda vlády.

Predsedníčka parlamentného výboru pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková (Za ľudí) informovala, že výbor prijal uznesenie, v ktorom SR odsudzuje vynútené uzemnenie civilného lietadla na trase medzi dvomi členskými krajinami Európskej únie (EÚ) a NATO.  „SR považuje tento akt zo strany súčasnej bieloruskej administratívy za odsúdeniahodný, nelegálny a ohrozujúci bezpečnosť a životy občanov členských krajín EÚ. SR žiada okamžité vyšetrenie tohto bezpečnostného incidentu Medzinárodnou organizáciou pre civilné letectvo," doplnila Marcinková s tým, že SR v reakcii na tento incident podporuje uvalenie cielených sankcií na režim Alexandra Lukašenka. Stanovisko podľa jej slov podporili všetci prítomní členovia výboru okrem nezaradeného poslanca Milana Mazureka.

Bielorusko pri prelete nad jeho územím prinútilo lietadlo spoločnosti Ryanair smerujúce z Atén do litovského Vilniusu pristáť v Minsku s tým, že eviduje bombovú hrozbu. Lietadlo do Minska sprevádzala stíhačka. Bieloruské štátne médiá informovali, že krok osobne nariadil prezident Alexander Lukašenko. Na palube letu FR4978 bol aj 26-ročný exilový bieloruský novinár a aktivista Raman Pratasevič, ktorého po pristátí zatkli. Podľa svedkov bol vystrašený a ďalším pasažierom povedal, že by mohol čeliť trestu smrti. Do Vilniusu sa lietadlo dostalo po viac ako šiestich hodinách od plánovaného príletu.
28560