Heger: Eurokomisia uzatvorila dohodu s Pfizer/BioNTech o vakcínach proti covidu

25.05.2021

Brusel/Bratislava 25. mája (TASR) - Európska komisia (EK) uzatvorila zmluvu s farmaceutickými spoločnosťami BioNTech a Pfizer na dodávku ich protikoronavírusovej vakcíny na roky 2022 a 2023. Informoval o tom v utorok na Facebooku premiér SR Eduard Heger.
      
"Mutácie predstavujú stále veľké riziko a je potrebné pravidelne obnovovať imunitu. Dodávky musia byť spoľahlivé a spravodlivé pre všetky členské štáty, inak nám hrozia nové ohniská," napísal Heger, ktorý je na mimoriadnom samite EÚ v Bruseli. "Podporil som aj záväzok na darovanie istého množstva vakcín do konca roka 2021. Prioritou sú dodávky do susedstva EÚ," dodal.
      
Podľa Hegera "musíme byť solidárni aj s tretími krajinami, ale aj zodpovední. Inak sa vírus môže opätovne šíriť od pracovníkov mimo EÚ".
      
Európska komisia (EK) vo štvrtok (20. 5.) podpísala v poradí tretiu dohodu s farmaceutickými spoločnosťami BioNTech a Pfizer. Zabezpečí tým pre všetky členské štáty EÚ dodatočných 1,8 miliardy dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 v období od konca roka 2021 do roku 2023. Nová dohoda umožní nákup 900 miliónov dávok súčasnej vakcíny, ako aj vakcíny prispôsobenej na nové varianty vírusu s opciou na nákup ďalších 900 miliónov dávok.
 
28563