Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1, 813 70 Bratislava
Telefón: 02/209 25 111
Fax: 02/524 97 595
Web: www.vlada.gov.sk, www.government.gov.sk
E-mail: info@vlada.gov.sk

Heger na schôdzke V4 s J. Kóreou: Máme rovnaké hodnoty a čelíme rovnakým výzvam

04.11.2021

Budapešť 4. novembra (TASR) - S Južnou Kóreou zdieľame spoločné hodnoty, ako sú demokracia, voľný trh a právny štát. Čelíme ale aj rovnakým výzvam, medzi ktorými je aj tzv. zelená transformácia. Povedal to vo štvrtok v Budapešti predseda vlády SR Eduard Heger po stretnutí predsedov vlád Vyšehradskej štvorky (V4) s prezidentom Kórejskej republiky Mun Če-inom.     

Išlo už o druhú schôdzku predsedov vlád Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska s juhokórejským prezidentom.

Heger podčiarkol, že pre Slovensko je dôležitá výroba ocele, pričom Južná Kórea je šiestym najväčším výrobcom ocele na svete; aj kórejský pomer priemyslu k hrubému domácemu produktu je podobný ako na Slovensku (30 percent). Kóreu so SR podľa premiéra spája aj podobný národný energetický mix a postoj k atómovej energii. 

Spoločnou výzvou je podľa jeho slov aj boj proti ochoreniu COVID-19. Pripomenul, že v začiatkoch pandémie Slovensko využilo kórejské testy a ochranné pomôcky proti šíreniu koronavírusu.

Slovenský premiér pripomenul, že na Slovensku pôsobí viac než 100 juhokórejských spoločností. Kórejská republika je piatym najväčším investorom v SR a vôbec najväčším investorom spomedzi ázijských štátov, pričom podobná situácia je aj v ostatných krajinách V4.

Ako dodal, hlavnými oblasťami ďalšej možnej spolupráce sú elektromobilita, vodíková mobilita, robotizácia, výroba batérií a polovodičov.

"Budeme radi, keď aj na Slovensku budeme môcť privítať prvý elektromobil z kórejských automobiliek," podotkol Heger.

Veľkou výzvou budúcnosti, o ktorej rokovali účastníci budapeštianskej schôdzky, je  tzv. uhlíková neutralita, na ktorú však bude podľa Hegera potrebné vynaložiť veľké finančné prostriedky. Lídri hovorili aj o vzájomnej spolupráci v oblasti výskumu a vývoja, ktorá podľa slovenského premiéra môže byť prínosom pre všetky zúčastnené krajiny.

28932