Heger: Nešťastie v bani v Novákoch bude prešetrovať aj krajská prokuratúra

26.04.2023

Nováky 26. apríla (TASR) – Situácia po nešťastí v bani v Novákoch je v týchto chvíľach stabilizovaná. Požiar momentálne hasia, na miesto príde banská komisia. Vec bude prešetrovať aj krajská prokuratúra. Na brífingu v Novákoch to v stredu oznámil dočasne poverený premiér Eduard Heger.

Dodal, že všetky osoby po zranení vyšli z bane. Prešli pri tom dva kilometre peši od miesta vzplanutia. Podľa rezortu hospodárstva pri udalosti nedošlo k výrazným poškodeniam bane.

Trenčianski krajskí policajti na sociálnej sieti informovali, že vyšetrovateľka začne trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia. "Príčiny a okolnosti tejto udalosti budú predmetom vyšetrovania," podotkli policajti.

Dvaja zo zranených baníkov sú poľskej a jeden ukrajinskej národnosti. Rodiny zranených baníkov už informovali o situácii.

"Metán je bez farby, chuti a zápachu. Bola to okamžitá situácia, (baníci, pozn. TASR) to nemohli predpokladať," vyhlásil riaditeľ Hlavnej banskej záchrannej stanice Stanislav Paulík.        

K vyhoreniu metánu v tejto bani podľa neho nedochádza, na prvom horizonte ide o atypický vývoj. "Nováky sú zaradené ako plynujúca baňa, ale prvý horizont zriedkavo, má nízke koncentrácie. Išlo o prudké vyhorenie metánu," ozrejmil.

Hlásenie o pravdepodobnom vyhorení metánu dostali banskí záchranári o 16.30 h, na miesto išli čaty vrátane lekára - banského záchranára. Postihnutých evakuovali i ostatní baníci, na povrchu ich triedili podľa závažnosti zranení. Na miesto nehody sa dostali banskí záchranári približne o 20.00 h, požiar je v záverečnej fáze horenia. Vykonajú sa tiež ďalšie technické opatrenia, aby bolo pracovisko bezpečné, zhrnul Paulík s tým, že na ostatných pracoviskách sa pracuje.

V bani v Novákoch došlo v stredu podvečer pravdepodobne k zapáleniu a vyhoreniu banského plynu – metánu. Po mimoriadnej udalosti evidujú deväť zranených. Z toho sú štyria ťažko zranení, previezli ich do nemocníc v Bratislave a Košiciach. Ďalších piatich pacientov ošetrili v bojnickej nemocnici.

29766