Heger: Viacerí európski lídri ponúkli pomoc v súvislosti s útokom v Bratislave

21.10.2022

Brusel 21. októbra (TASR) - Viacerí európski lídri ponúkli Slovensku pomoc v súvislosti s teroristickým útokom v Bratislave, pri ktorom boli zavraždení dvaja muži. Informoval o tom premiér Eduard Heger (OĽANO) po summite Európskej únie v Bruseli. Viaceré krajiny podľa neho majú s extrémizmom skúsenosti a uvedomujú si, že ide o oblasť, ktorá potrebuje ďalšiu reguláciu. V reakcii na uznesenie Európskeho parlamentu k útoku podotkol, že nezohľadnilo širší kontext a minulo tak svoj potenciál.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron podľa Hegera ponúkol Slovensku systém, ktorý vypracovali po roku 2019 v reakcii na viaceré udalosti. Vzniknúť mal v spolupráci so vzdelávacími inštitúciami aj sociálnymi platformami. "Budeme teraz intenzívne diskutovať a komunikovať, aby sme vedeli, do akej miery vieme tento koncept uplatniť na Slovensku," uviedol Heger.

Ocenil aj diskusiu s fínskou premiérkou Sannou Marinovou a estónskou predsedníčkou vlády Kajou Kallasovou. Poznamenal, že diskutovali aj o prejavoch extrémistov, medzi nimi aj politikov, ktorí prekračujú slobodu slova, keďže vnášajú hnev, nenávisť a agresiu do verejného priestoru, čo sa nezhoduje s demokratickými hodnotami.

V reakcii na rezolúciu Európskeho parlamentu uviedol, že nezohľadnila širší kontext. "Dôležité sú kroky dopredu. Pre mňa nie je až tak podstatné venovať diskusiu tomu, čo malo byť a nebolo, ale ako sa z toho poučíme, ako zabezpečíme prvky ochrany a bezpečnosti našim občanom, vrátane každého, či už je to z hľadiska radikalizovania na sociálnych platformách, ale aj kvality života," skonštatoval.

Premiér pripomenul aj závery mimoriadneho rokovania Bezpečnostnej rady SR, na ktorej poveril jej členov vypracovaním konkrétnych opatrení, ktoré zvýšia bezpečnosť všetkých obyvateľov. Minister spravodlivosti má pripraviť konkrétne návrhy pre naplnenie záväzkov voči menšinám, vyplývajúcich z programového vyhlásenia vlády.

Európsky parlament vyzval vo štvrtok slovenskú vládu, aby dosiahla zmysluplný pokrok pri ochrane osôb LGBTIQ+ pred trestnými činmi z nenávisti. V uznesení schválenom v reakcii na nedávnu tragickú streľbu v Bratislave ju tiež žiada, aby zaujala rázny verejný postoj proti porušovaniu ľudských práv týchto osôb.

29539