Hlavná stanica v Bratislave sa dočká obnovy

28.08.2018

Hlavnú železničnú stanicu v Bratislave čakajú zmeny. Vláda SR poskytne sumu 2,8 mil. eur na modernizáciu a rozvoj železničnej infraštruktúry a zveľadenie priestorov pre cestujúcich. Avizované zmeny dnes priamo na stanici oznámil predseda vlády SR Peter Pellegrini spoločne s podpredsedom vlády a ministrom financií Petrom Kažimírom, ministrom dopravy a výstavby SR Arpádom Érsekom, primátorom Bratislavy Ivom Nesrovnalom a generálnym riaditeľom ŽSR Martinom Erdössym. Zámerom je, aby boli viditeľné už na jar budúceho roka.
 
„Sme povinní túto stanicu vynoviť a dať ju na úroveň 21. storočia pre všetkých, ktorí sem dennodenne cestujú za prácou alebo prichádzajú na výlet. Tá investícia sem nie je investíciou len pre hlavné mesto, ale je investíciou, ktorá sa dotýka všetkých Slovákov aj turistov, ktorí do Bratislavy prichádzajú,“ vyhlásil premiér Peter Pellegrini.
 
Rozpočet Železníc Slovenskej republiky je obmedzený, preto sa vláda rozhodla vyčleniť takmer 3 milióny eur, ktoré ŽSR umožnia rekonštruovať infraštruktúru.  „Vyčleníme spoločne na prvú etapu rekonštrukčných prác obnovy tejto stanice 2,8 milióna eur,“ informoval predseda vlády. Ako uviedol podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír: „Vďaka dobrým hospodárskym výsledkom uvoľníme túto čiastku na to, aby sme posilnili kapitolu rezortu dopravy. Tá následne vytvorí podmienky pre ŽSR, ktoré tak budú môcť realizovať modernizáciu a rekonštrukciu hlavnej stanice.“
 
Plánované zmeny sa dotknú tak pôvodnej historickej budovy, ako aj jej prístavby. Realizovaná má byť nová fasáda, výmena okien, dlažby či osvetlenia. Súčasťou rekonštrukcie bude aj nová elektroinštalácia, kamerový a rozhlasový systém. ŽSR v týchto dňoch spúšťajú súťaž na realizáciu čiastočnej rekonštrukcie vizuálnej stránky hlavnej stanice v Bratislave a konkrétne zmeny a návrhy, ktoré budovu čakajú, budú známe až s výsledkom súťaže.
 
„Som veľmi rád, že sa nám spoločne podarilo naštartovať tieto procesy, ktoré hlavná stanica nevyhnutne potrebuje. Ak ľudia budú mať pocit, že chodia na stanicu, ktorá je čistá,  kde sú dobré služby, v tom prípade budú mať aj väčší záujem o cestovanie vlakom a o to nám ide. Samozrejme nesmieme zabudnúť, že Bratislava je ako hlavné mesto bránou pre cudzincov, ktorí k nám prichádzajú, a preto nám záleží na tom, aby bratislavská hlavná stanica vyzerala lepšie, ako vyzerá teraz,“ povedal minister dopravy.
 
ŽSR v súčasnosti finišujú s dvoma zásadnými rekonštrukciami na hlavnej stanici. Ide o prebudovanie dlhodobo zatvorenej reštaurácie na modernú novú čakáreň pre cestujúcich. Zároveň sa buduje nový podchod s modernými výťahmi na každé nástupište, ktorý bude slúžiť najmä pre imobilných cestujúcich, matky s kočíkmi či cestujúcich s ťažkou batožinou.

24816