Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1, 813 70 Bratislava
Telefón: 02/209 25 111
Fax: 02/524 97 595
Web: www.vlada.gov.sk, www.government.gov.sk
E-mail: info@vlada.gov.sk

Iveta Radičová: V prípade zvýšenia DPH šlo o štandardné hľadanie riešenia

27.02.2012

Richard Sulík sa vo zverejnenom rozhovore v byte Mariána Kočnera vyjadruje o zmenách postojov premiérky k zvyšovaniu DPH. Na koaličnej rade, kde sa táto téma začala diskutovať, nebol prítomný. „Zápisnice z rokovaní Koaličnej rady potvrdzujú, že to boli práve zástupcovia SaS, ktorí menili svoje postoje,“ – reagovala premiérka Iveta Radičová.

Je faktom, že so zvýšením DPH mala problém nielen SaS, ale aj premiérka Iveta Radičová iminister financií Ivan Mikloš. Ten  pôvodne  navrhoval napríklad  zvýšenie odvodov pre dohodárov a zvýšenie odvodových stropov na 5-násobok priemernej mzdy. Tieto návrhy mu na koaličných rokovaniach neprešli, a preto prišiel s návrhom, že je nevyhnutné ísť cestou zvýšenia DPH, s čím napokon súhlasila aj SaS. Ivan Mikloš sa v septembri 2010 vyjadril: „Čím viac vylúčime tých opatrení, ktoré boli pôvodne navrhované, tak tým väčšia pravdepodobnosť je nevyhnutnej kompenzácie na strane rastu DPH.“

Na rokovaní Koaličnej rady 31. augusta 2010 koaliční partneri s výnimkou SaS súhlasili s návrhom Ivana Mikloša (SDKÚ-DS) zjednotiť a zvýšiť sadzby DPH. Vzhľadom na nesúhlas zástupcov SaS so zvýšením DPH a vzhľadom na neprítomnosť predsedu SaSRicharda Sulíka sa tento bod programu presunul na ďalšie rokovanie koaličnej rad. Na rokovaní 6. 9. 2010 koaliční partneri súhlasili s dočasným  zvýšením hornej sadzby DPH o 1 % na obdobie, kým sa Eurostatom potvrdený deficit verejných financií nezníži pod 3%.  Koaliční partneri sa zhodli, že zvýšenie DPH budú komunikovať ako „Ficovu daň“.

Tieto skutočnosti sú takto uvedené aj v zápisniciach z oboch rokovaní Koaličnej rady, ktoré určite má k dispozícii aj predseda SaS Richard Sulík. Pýtame sa: Kto zmenil názor?Skutočnosť je taká, že normálnym a štandardným spôsobom, t. j. diskusiou, sa hľadali riešenia. Interpretovať to ako „zmenu názoru premiérky“ je vysoko nekorektné a scestné.

„Parafrázujuc Richarda Sulika, celý život som sa s ľuďmi bavila s dôverou. Dnes viem, žemojou chybou bolo hovoriť s pánom Sulíkom celkom otvorene. A tiež som z toho vyvodila záver,“ skonštatovala predsedníčka vlády SR.
 

6164